BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Maj 2019
MaEnPrShDi
   1  2  3  4  5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16  17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  31
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim
20 nėntor 2017
DEKLARATĖ PRELIMINARE PĖR RAUNDIN E DYTĖ ZGJEDHJET LOKALE 2017

Raundi i dytė i zgjedhjeve pa probleme, tregohet maturi e lartė nga qytetarėt dhe subjektet politike

Koalicioni i organizatave tė shoqėrisė civile pėr vėzhgimin e zgjedhjeve “Demokraci nė Veprim” (DnV) ka angazhuar 1777 vėzhgues afatshkurtėr pėr tė vėzhguar raundin e dytė tė zgjedhjeve lokale, tė mbajtur mė 19 nėntor 2017 si dhe 7 vėzhgues tjerė me rastin e rivotimit nė Komunėn e Parteshit.
22 shtator 2017
Tė rinjtė e Ferizajt, pjesė e simulimit tė procesit tė votimit

Demokracia nė Veprim po vazhdon me aktivitetet nė terren nė kuadėr tė fushatės vetėdijėsuese pėr informim dhe edukim tė votuesve #MeVotė pėr Zgjedhjet Lokale 2017.
21 shtator 2017
Pėrmbyllen trajnimet pėr vėzhguesit afatgjatė, DnV nis monitorimin e fushatės

Demokracia nė Veprim, ka pėrmbyllur tė enjten ciklin e trajnimeve pėr vėzhguesit afatgjatė tė zgjedhjeve tė cilėt po ashtu kanė filluar edhe monitorimin e fushatės elektorale pėr Zgjedhjet Lokale tė 22 tetorit.
20 shtator 2017
DnV nis me vėzhgimin e procesit zgjedhor, bėn thirrje pėr respektim tė rregullave tė fushatės zgjedhore

Nė prag tė fillimit zyrtar tė fushatės zgjedhore pėr Zgjedhjet Lokale tė 22 tetorit, koalicioni “Demokracia nė Veprim” (DnV), ka mobilizuar 61 vėzhgues afatgjatė pėr tė pėrcjellė nga afėr aktivitetet nė kuadėr tė fushatės 30 ditėshe nė tė gjithė vendin. Objektivi i pėrgjithshėm i DNV-sė tash e dhjetė vite mbetet promovim i zgjedhjeve tė lira, tė drejta dhe tė besueshme tė cilat mund tė sigurohen vetėm nė njė mjedis paqėsor dhe tė qėndrueshėm. Objektivat specifike pėrfshijnė:
15 shtator 2017
DnV lanson fushatėn informuese pėr votuesit nė Zgjedhjet Lokale 2017

Koalicioni i Organizatave pėr vėzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia nė Veprim (DnV)”, ka lansuar sot fushatėn pėr informim dhe edukim tė votuesve pėr Zgjedhjet Lokale 2017.
DnV, ka pėrzgjedhur qė kėtė lansim ta bėjė mė 15 shtator nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Demokracisė, me qėllim tė shėnimit tė kėsaj date me tė rinjtė e komunės sė Prizrenit pėrmes diskutimit mbi rėndėsinė e pjesėmarrjes nė zgjedhje dhe simulimit tė ushtrimit tė sė drejtės sė votimit si njė prej vlerave thelbėsore tė njė sistemi demokratik.

12 shtator 2017
KQZ-ja tė decertifikojė tė gjithė kandidatėt qė kanė probleme me ligjin 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) nė mbledhjen e djeshme ka diskutuar pėr decertifikimin e kandidatėve qė kanė probleme me ligjin. Kujtojmė se Ligji pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme, i miratuar nė vitin 2008, parasheh qė personat e shpallur fajtor pėr vepėr penale me njė vendim pėrfundimtar tė gjykatės nė tri vitet e fundit tė mos kenė tė drejtė tė certifikohen si kandidatė pėr tė garuar nė zgjedhje. E drejta pėr tu zgjedhur e garantuar me Kushtetutė, nė kėtė rast mohohet pėr shkak tė vendimit tė gjykatės. 
13 qershor 2017
Tregohet maturi nė procesin zgjedhor i cili ishte i qetė, por i shoqėruar me disa parregullsi dhe mangėsi nė edukim dhe informim tė votuesve

DnV konsideron se zgjedhjet e 11 qershorit 2017 kanė qenė tė qeta dhe nuk janė prekur nga shkelje tė rėnda dhe tė dhunshme, tė cilat mund ta minonin besimin e publikut nė procesin zgjedhor. Pėrjashtim bėnė periudha e fushatės zgjedhore nė komunat me shumicė serbe, ku atmosfera e fushatės ka qenė e tensionuar dhe votuesit janė ndjerė tė frikėsuar. Po ashtu, nė kėto komuna dita e zgjedhjeve ka qenė e mbikėqyrur nga forca tė shtuara tė sigurisė.
11 qershor 2017
Rezultatet preliminare tė DnV-sė pėr 1743 ose 70% tė vendvotimeve tė numėruara


Rezultatet preliminare tė DnV-sė pėr 1743 ose 70% tė vendvotimeve tė numėruara janė:

Koalicioni PAN (PDK-AAK-Nisma) 34.2 %

Koalicioni LAA (LDK-AKR-Alternativa) 25.8 %

LVV 26.3 %

Lista Srpska (GISL) 4.2 %

Tjera 9.5 %
11 qershor 2017
Rezultatet preliminare tė DnV-sė pėr 1253 ose 50.3% tė vendvotimeve tė numėruara


Koalicioni PAN (PDK-AAK-Nisma) 36.0 %

Koalicioni LAA (LDK-AKR-Alternativa) 25.9 %

LVV 25.4 %

Lista Srpska (GISL) 3.4 %

Tjera 9.2 %
11 qershor 2017
Komunikata e katėrt pėr media- Rezultatet preliminare tė DnV-sė pėr 30% tė vendvotimeve


Rezultatet preliminare tė DnV-sė pėr 748 ose 30% tė vendvotimeve tė numėruara janė:

Koalicioni PAN (PDK-AAK-Nisma) 36.9 %
Koalicioni LAA (LDK-AKR-Alternativa) 26.2 %
LVV 24.7 %
Lista Srpska (GISL) 3.5 %
Tjera 8.8%
11 qershor 2017
Komunikata e Tretė pėr Media- DnV vazhdon tė pėrcjell procesin e numėrimit nė mėnyrė qė tė garantohet integriteti i zgjedhjeveNjė orė para mbylljes sė procesit tė votimit, pėrkatėsisht deri nė orėn 18:00, vėzhguesit e DnV-sė raportojnė se tė drejtėn e votės e kanė shfrytėzuar 37% e qytetarėve.
Parregullsitė mė tė shpeshta qė po e pėrcjellin procesin e votimit nė terren prej or ės 12:00 deri nė orėn 18:00 janė:
11 qershor 2017
Komunikata e Dytė pėr Media- DnV: Deri nė 12:00 dalja e votuesve 13%, problemet kryesore konsiderohen lista e votuesve dhe votimi familjar


Dalja nė Zgjedhje:
Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” po vazhdon tė vėzhgojė procesin zgjedhor tė zgjedhjeve tė parakohshme parlamentare qė po zhvillohet sot nė tėrė territorin e vendit.
Deri nė orėn 12:00, sipas raportimeve tė vėzhguesve tė DnV-sė, pėr tė votuar kanė dalė 244,647 qytetarė me tė drejtė vote, pėrkatėsisht 13 % e tė gjithė votuesve me tė drejtė vote.
Madhėsia e trupit elektoral nė kėto zgjedhje sipas tė dhėnave zyrtare tė KQZ-sė ėshtė 1,872,941 votues.
11 qershor 2017
Komunikata e parė pėr Media- DnV: 165 vendvotime hapen me vonesė

Hapja e vendvotimeve dhe materialet zgjedhore
Nė tėrė territorin e Republikės sė Kosovės janė gjithsej 2490 vendvotime. Nė bazė tė raportimeve tė vėzhguesve tė DnV-sė, me vonesė janė hapur 165 vendvotime (VV).
Mungesa e materialeve sensitive janė regjistruar nė 1.5% tė VV-ve
06 qershor 2017
DnV: 16,700 euro dėnime pėr shkeljet e partive nga ankesat e DnV-sė

Prishtinė, 6 qershor 2017
Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim (DnV), ka mbajtur sot konferencėn e radhės mbi monitorimin e fushatės zgjedhore, monitorimin e mediave gjatė fushatės zgjedhore si dhe ankesat e DnV-sė, tė drejtuara nė PZAP, lidhur me parregullsitė e partive politike gjatė fushatės.
Albert Krasniqi nga DnV, ka bėrė tė ditur se deri tash DnV ka dorėzuar nė PZAP 51 ankesė pėr shkeljen e Ligjit pėr zgjedhjet e pėrgjithshme nė bazė tė monitorimeve qė ka bėrė nė terren.
“Deri tani PZAP ka marr 11 vendime me tė cilat janė dėnuar nė total me vlerė monetare prej 16 700 euro subjektet politike pėr shkelje tė rregullave. Pėrkatėsisht, koalicioni PAN (PDK-AAK-Nisma) ėshtė dėnuar me 7500 euro pėr 5 raste tė shkeljeve tė bėra, koalicioni LAA (LDK-AKR-Alternativa) ėshtė dėnuar me 2500 euro pėr 2 raste tė shkeljeve, LVV ėshtė dėnuar me 1200 euro pėr 1 rast dhe KDTP (Partia Turke) me 5500 euro pėr 3 raste”, ka thėnė ai.
02 qershor 2017
Partitė politike nuk i deklarojnė shpenzimet e fushatės sė 2017-ės

Koalicioni i OJQ-ve pėr vėzhgimin e zgjedhjeve Demokracia nė Veprim (DnV), ka mbajtur sot konferencėn e parė pėr shtyp mbi fushatėn zgjedhore.
Gjatė kėsaj konference u bėnė tė ditura gjetjet e njė hulumtimi mbi shpenzimet e partive politike pėr fushatėn qė po zhvillohet pėr kėto zgjedhje tė realizuar nga KDI nė bashkėpunim me Transparency International nga Republika Ēeke si dhe mbarėvajtja e fushatės zgjedhore deri mė tani.
29 maj 2017
Gara pėr videon mė tė mirė #AsUne.

Koalicioni i organizatave pėr vėzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia nė Veprim” me mbėshtetje tė Zyrės sė Bashkimit Evropian nė Kosovė, ju fton tė bėheni pjesė e “Garės pėr videon mė tė mirė” qė zhvillohen nė kuadėr tė fushatės #AsUne nuk do tė votoj pėr kandidatėt e korruptuar.
04 dhjetor 2016
DnV: Rezultatet jozyrtare për 90% të vendvotimeve në Drenas

DnV: Rezultatet jozyrtare për 90% të vendvotimeve në Drenas
04 dhjetor 2016
DnV: Rezultatet preliminare pėr 65% tė vendvotimeve nė Drenas

Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim”, ka dalė me rezultatet preliminare pėr 65% tė vendvotimeve nė zgjedhjet pėr kryetar tė Komunės sė Drenasit. Sipas kėtyre rezultateve kandidati nga PDK, Ramiz Lladrovci prin me 46% tė votave.
Dalja e votuesve nė zgjedhjet e sotme ėshtė 21,723 votues apo shprehur nė pėrqindje 41 %.
04 dhjetor 2016
Komunikata e tretë për Media

Prishtinë, 4 Dhjetor 2016
Ora 17:00


DnV: Shtohen presionet në vendvotime

Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” po vazhdon ta vëzhgojë procesin zgjedhor në territorin e Komunës së Drenasit. Dalja e votuesve deri në orën 16:00 është 16,889 votues (përfshirë ata me kusht) apo shprehur në përqindje 32%.
Trendi i daljes nga ora 12:00 është rritur për 19%.
04 dhjetor 2016
Komunikata e dytë për Media

Prishtinë, 4 Dhjetor 2016
Ora 13:00

DnV: Dalje e ulët në votime, raportohet për parregullësi

Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” po vazhdon ta vëzhgojë procesin zgjedhor në territorin e Komunës së Drenasit. Dalja e votuesve deri në orën 12:00 është 6,956 votues (përfshirë ata me kusht) apo shprehur në përqindje 13.23%.
Parregullësia më e shpeshtë që po shoqëron shumicën e vendvotimeve është votimi familjar, kur më shumë së një person voton prapa kabinës së votimit. Kjo dukuri është identifikuar në 68 raste. Vetëm në Negrovc ka ndodhur 12 raste te votimit familjar.
04 dhjetor 2016
PZAP miraton ankesat e KDI/DnV për shkelje të rregullave të fushatës zgjedhore

PZAP, miraton si të BAZUARA dy ankesat e KDI/DnV, ndaj dy subjekteve politike PDK dhe LDK për shkak të shkeljeve të rregullave të fushatës zgjedhore.
Të dyja subjekteve u është shqiptuar dënimi me gjobë në vlerë prej 1200 euro.
Palëve nuk u lejohet ankesë.
04 dhjetor 2016
DnV: Evidenton vonesa në hapje të 10% të vendvotimeve në Drenas

Prishtinë, 4 Dhjetor 2016
Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia në Veprim” është duke vëzhguar procesin zgjedhor për zgjedhjet e jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Drenas me gjithsej 99 vëzhgues, përfshirë këtu 4 ekipe mobile dhe 8 vullnetarë në Qendrën e Thirrjeve.
Vëzhguesit e DnV-së nga terreni, na informojnë se rreth 10% tëtë gjitha vendvotimeve 72 vendvotimeve janë hapur me vonesë.
03 dhjetor 2016
Demokracia nė Veprim paraqet raportin pėr fushatėn zgjedhore nė Drenas, njofton pėr pėrgatitjet pėr vėzhgim

Prishtinė – 3 dhjetor 2016
Koalicioni i organizatave vendore pėr vėzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia nė Veprim” (DnV), e pėrbėrė nga 10 organizata anėtare dhe 38 organizata tė tjera partnere, ka pėrfunduar tė gjitha pėrgatitjet pėr vėzhgimin e zgjedhjeve tė jashtėzakonshme pėr Kryetar tė Komunės sė Drenasit. DnV do tė jetė koalicioni mė i madh vendor pėr vėzhgimin e zgjedhjeve nė Drenas, me 99 vėzhgues tė akredituar, 4 ekipe lėvizėse nė teren, 8 vullnetarė nė qendrėn e thirrjeve dhe staf mbėshtetės tė cilėt do tė pėrkujdesen pėr vėzhgimin e procesit zgjedhor.
30 nėntor 2016
KOMF dhe DnV qė pėrfaqėsojnė 60 organizata tė shoqėrisė civile bėjnė thirrje qė tė mos shfrytėzohen fėmijėt nė fushatė zgjedhore

Prishtinė, 30 Nėntor 2016
Tė nderuar pėrfaqėsues tė mediave,
Koalicioni i OJQ-ve pėr Mbrojtjen e Fėmijėve nė Kosovė – KOMF qė pėrfaqėson 22 organizata joqeveritare nė fushėn e mbrojtjes sė drejtave tė fėmijėve dhe Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim qė pėrfaqėson 38 organizata joqeveritare tė fushės sė monitorimit tė zgjedhjeve, nė emėr tė misionit pėr mbrojtjen, respektimin, mirėqenien dhe avancimin e tė drejtave tė fėmijėve, apelojnė tek subjektet politike, tė cilat janė nė fushatė elektorale pėr zgjedhjen e Kryetarit tė Komunės sė Drenasit, qė tė mos i shfrytėzojnė fėmijėt pėr aktivitetet e tyre zgjedhore. Poashtu, apelojmė te prindėrit, tė cilėt pėrcjellin aktivitete zgjedhore tė partive, qė tė mos i politizojnė fėmijėt qė janė ende nė zhvillim e sipėr.
30 nėntor 2016
Demokracia nė Veprim takon kandidatėt pėr Kryetar tė Komunės sė Drenasit

Drenas, 30 nentor Demokracia nė Veprim (DnV) ėshtė takuar sot me kandidatėt pėr kryetarė tė komunės sė Drenasit, tė cilėt do tė garojnė nė zgjedhjet e jashtėzakonshme qė mbahen mė 4 dhjetor nė kėtė komunė. Ata janė njoftuar me detajet e misionit pėr vėzhgim tė zgjedhjeve qė do ta bėjė DnV-ja e cila do tė mbulojė tė gjitha vendvotimet si dhe do tė ketė ekipe mobile nė terren.
27 shkurt 2015
Personat me aftėsi tė kufizuar me qasje tė limituar nė proceset zgjedhore

Prishtinė 27 shkurt 2015 Demokracia nė Veprim, nė bashkėpunim me Handikos kanė organizuar sot njė tryezė diskutimi me titull “Procese elektorale tė qasshme pėr tė gjithė”. Qėllimi i kėsaj tryeze ka qenė qė tė trajtohen mundėsitė dhe veprimet e mėtutjeshme institucionale tė cilat do tė ndikojnė nė rritjen e pjesėmarrjes sė personave me aftėsi tė kufizuar nė proceset elektorale nė pėrgjithėsi.
18 janar 2015
Graēanica pėrfundon pa balotazh - Ora 20:00

Graēanicė, 18 Janar 2015 Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” ka pėrfunduar procesin e monitorimit tė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme pėr Kryetarin e Komunės sė Graēanicės. Sipas DNV-sė, tė gjitha vendvotimit janė mbyllur me kohė dhe kanė pėrfunduar procesin e numėrimit.
18 janar 2015
Komunikatė pėr Media Ora 16:00

Graēanicė, 18 Janar 2015 Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” po vazhdon ta monitorojė procesin zgjedhor nė territorin e komunės sė Graēanicės. Dalja e votuesve deri nė orrėn 16:00 ėshtė rreth 29%.
18 janar 2015
Komunikatė pėr Media Ora 12:00

Graēanicė, 18 Janar 2015 Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” po vazhdon ta monitorojė procesin zgjedhor nė territorin e komunės sė Graēanicės. Dalja e votuesve deri nė orrėn 12:00 ėshtė mbi 12%.
18 janar 2015
Komunikatė pėr Media Ora 10:00

Graēanicė, 18 Janar 2015 Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” ėshtė duke monitoruar procesin zgjedhor pėr zgjedhjet e jashtėzakonshme pėr Kryetar tė Komunės sė Graēanicės. Pėr monitorimin e kėtij procesi ka tė angazhuar nė terren rreth 30 vėzhgues si dhe disa ekipe mobile.
08 janar 2015
Pėrgjegjėsia e deputetėve pėr sistemin zgjedhor pėrfaqėsues

Qeveria e re ka obligime tė ndryshme nė sferėn vendore e ndėrkombėtare, njė numėr i madh i tė ciave duhet tė kaloj edhe nė Kuvend tė Kosovės...
03 dhjetor 2014
Vėshtrim: Personat me aftėsi tė kufizuara dhe qasja e tyre nė procesin zgjedhor

Nė ditėn ndėrkombėtare tė personave me aftėsi tė kufizuar, 3 Dhjetor, Demokracia nė Veprim nė bashkėpunim me OJQ HandiKOS, ka publikuar njė vėshtrim lidhur me qasjen e personave me aftėsi tė kufizuar nė procesin zgjedhor nė tė pėrditshmen Koha Ditore
28 nėntor 2014
Anketa me me qytetarė pėr tė vlerėsuar rolin e DnV-sė nė procesin zgjedhor


Nė fund tė muajit tetor, 2014, Demokracia ne Veprim ka realizuar nje anketė me qytetarė pėr tė vlerėsuar rolin e DnV-sė nė procesin zgjedhor. Respondentėt u janė pėrgjigjur pyetjeve nė vijim:

  1. A kanė nevojė zgjedhjet nė Kosovė pėr vėzhgues vendor jopartiak?

  2. A keni dėgjuar pėr “Demokracia nė Veprim”? Nese po, cili ėshtė roli i tyre?

  3. Prezenca e vėzhguesve tė Demokracisė nė Veprim ka ndikuar qė tė ketė mė pak parregullsi nė procesin zgjedhor”


Anketa ėshtė realizuar nga UBO consulting.


[ Shkarkoni prezantimin ketu kėtu ]
30 shtator 2014
Pėrfshirja e personave me aftėsi tė kufizuar (PAK) nė procesin zgjedhor

Prishtinė, 30 shtator 2014 – Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim (DnV) nė bashkėpunim me HandiKOS-in ka organizuar njė tryezė tė rrumbullakėt, me ē’rast ka publikuar raportin “Pėrfshirja e personave me aftėsi tė kufizuar (PAK) nė procesin zgjedhor”. Ky aktivitet u realizua nė kuadėr tė projektit tė parė tė kėtij lloji nė Kosovė: Monitorimi i Qasjes sė Personave me Aftėsi tė Kufizuar nė zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė 8 qershorit 2014.
16 shtator 2014
Zgjedhje tė jashtėzakonshme me sfida tė zakonshme

Prishtinė, 16 shtator 2014 – Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim (DnV) ka organizuar tryezėn me titiull “Zgjedhje tė jashtėzakonshme me sfida tė zakonshme” ku me ē’rast ėshtė publikuar Raporti pėrfundimtar i vėzhgimit tė zgjedhjeve tė parakohshme parlamentare tė 8 qershorit 2014.
07 gusht 2014
Demokracia nė Veprim publikon Raportin e Monitorimit tė Mediave gjatė Fushatės Zgjedhore 2014

Prishtinė, 07 gusht 2014. Koalicioni Demokracia nė Veprim (DnV), pėrmes njė tryeze diskutimi ka publikuar raportin e monitorimit tė mediave “Monitorimi i Mediave – Fushata Zgjedhore 2014”. Nė kėtė tryezė ishin pjesėmarrės pėrfaqėsues tė Koalicionit Demokaracia nė Veprim - DnV, media dhe shoqėri civile.[ Shkarkoni raportint kėtu ]
09 qershor 2014
Komunikatė pėr Media - ora 14:00

Prishtinė, 8 qershor 2014 – Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” po vazhdon ta monitoroj procesin zgjedhor nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. Nga vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim, deri nė orėn 12 janė paraqitur kėto tė dhėna:
08 qershor 2014
Komunikatė pėr Media - ora 10:00

Prishtinė, 8 qershor 2014 – Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” ėshtė duke monitoruar procesin zgjedhor nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. DnV pėr monitorimin e kėtij procesi ka tė angazhuar nė terren 2600 vėzhgues si dhe disa ekipe mobile.
05 qershor 2014
Pėrfaqėsues tė DnV-sė takohen me pėrfaqėsues tė komunitetit ndėrkombėtar nė Kosovė

Prishtinė, 04 qershor 2014. Pėrfaqėsues tė rrjetit tė OJQ-ve Demokracia nė Veprim, u takuan sot me Ambasadorin e Norvegjisė nė Kosovė, z. Ian Brathaau, dhe me znj. Tanya Urquieta Drejtoreshė e Zyrės pėr Demokraci nė USAID. Pėrfaqėsuesit e Demokracisė nė Veprim i njoftuan kėta dy zyrtarė pėr procesin e monitorimit tė fushatės zgjedhore dhe pėr pėrgatitjet qė ky koalicion ėshtė duke bėrė DnV-ja pėr ditėn e zgjedhjve.
02 qershor 2014
Zgjedhjet e parakohshme parlamentare 2014 Komunikatė pėr media

Objektivi kryesor i koalicionit tė OJQ-ve monitoruese “Demokracia nė Veprim” ėshtė sigurimi i njė procesi zgjedhor sipas standardeve universale pėr zgjedhje tė lira, tė drejta dhe tė barabarta, si dhe vėzhgim tė paanshėm tė procesit zgjedhor qė inspiron besim tek qytetarėt. Koalicioni Demokracia nė Veprim ėshtė duke vėzhguar fushatėn zgjedhore nė Zgjedhjet e parakohshme parlamentare tė 8 qershori 2014. Demokracia nė Veprim lėshon pėr media deklaratėn e dytė pėr tė gjeturat dhe mbarėvajtjen e fushatės zgjedhore nė gjithė Kosovėn.
26 maj 2014
Fushata nis para kohe – Resurset publike nė shėrbim tė saj

Sikurse nė zgjedhjet e mėhershme, koalicioni i organizatave jo-qeveritare, Demokracia nė Veprim (DnV), ėshtė duke vėzhguar procesin e pėrgatitjeve zgjedhore, pėrfshirė punėn e organeve menaxhuese tė zgjedhjeve dhe fushatėn e subjekteve politike. DnV ka angazhuar tanimė 60 vėzhgues afatgjatė tė cilėt janė duke pėrcjell parafushatėn e subjekteve politike garuese, punėn e Komisioneve Komunale Zgjedhore (KKZ) si dhe janė angazhuar pėr rekrutimin e vėzhguesve qė do tė bėjnė monitorimin e ditės sė zgjedhjeve.
24 maj 2014
DIA - Pėrfundon procesin e trajnimit tė vėzhguesve afatgjatė pėr monitorimin e procesit zgjedhor pėr zgjedhjet e parakohshme parlamentare 2014

Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim nė vazhdėn e aktiviteteve dhe pėrgatitjeve pėr monitorimit e procesit zgjedhor ka realizuar aktivitete trajnuese me vėzhguesit afatgjatė. Trajnimet kanė pasur pėr qėllim qė tė ngriten kapacitetet pėr monitorimin e gjithė procesit elektoral pėr zgjedhjet e 8 qershorit 2014, duke pėrfshirė fushatėn zgjedhore, aktivitetet e para fushatės, ditėn e zgjedhjeve si dhe procesin e organizimit dhe administrimit tė procesit zgjedhor nga ana e KQZ-sė dhe organeve tė saja vartėse.
13 shkurt 2014
Nuk ka zgjedhje tė lira, pa qėllime tė mira

Prishtinė, 13 shkurt 2014 - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim (DnV), ka organizuar njė tryezė tė rrumbullakėt ku ka prezantuar raportin e vėzhgimit tė zgjedhjeve lokale 2013 me titull “Nuk ka zgjedhje tė lira pa qėllime tė mira”. Nė tryezė kanė marrė pjesė Ambasadori i Mbretėrisė sė Bashkuar nė Kosovė Ian Cliff, Ambasadori i Norvegjisė Jan Braathu, pėrfaqėsues tė subjekteve politike parlamentare, pėrfaqėsues tė KQZ-sė si dhe pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile dhe medieve.


[ Shkarkoni raportin final kėtu ]
01 dhjetor 2013
DnV publikon rezultatet paraprake pėr 7 komunat e mėdha

Prishtinė, 1 dhjetor 2013 - DnV publikon rezultatet paraprake pėr 7 komunat e mėdha: Prishtinė, Prizren, Pejė, Gjakovė, Gjilan, Ferizaj, Mitrovicė e jugut
01 dhjetor 2013
Tri incidente dhe disa pa parregullsi nė procesin e votimit

Prishtinė, 1 dhjetor 2013 (14h) – Koalicioni i OJQ-ve, “Demokracia nė Veprim” po vazhdon tė monitorojė procesin zgjedhor nė raundin e dytė pėr zgjedhjet lokale pėr kryetar komunash nė tė gjitha ato komuna ku po organizohet procesi i balotazhit. Nga vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim, deri nė orėn 12 janė paraqitur kėto tė dhėna:
01 dhjetor 2013
Komunikatė pėr Media

Prishtinė, 1 dhjetor 2013 – Koalicioni i OJQ-ve, “Demokracia nė Veprim” ėshtė duke monitoruar procesin zgjedhor nė raundin e dytė pėr zgjedhjet lokale pėr kryetar komunash, nė tė gjitha ato komuna ku po organizohet procesi i balotazhit.
17 nėntor 2013
Komunikatė pėr Media (13 h)

Mitrovicė, 17 nėntor 2013 (13h) – Koalicioni i OJQ-ve, “Demokracia nė Veprim” po vazhdon tė monitorojė procesin e rivotimit nė Mitrovicėn e Veriut. Nga vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim, deri nė orėn 13 janė paraqitur kėto tė dhėna:

Siē raportohet nga vėzhguesit tanė nė terren, deri nė orėn 13 kanė votuar, rreth 10 % tė votuesve.

Monitoruesit tanė deri mė tani kanė paraqitur tė dhėnat si nė vijim:
17 nėntor 2013
Komunikatė pėr Media

Mitrovicė, 17 nėntor 2013 – Koalicioni i OJQ-ve, “Demokracia nė Veprim” ėshtė duke monitoruar procesin e rivotimit nė tri qendra tė votimit nė Mitrovicėn e Veriut. DnV pėr monitorimin e kėtij procesi ka angazhuar vėzhgues nė tė tri kėto qendra si dhe disa ekipe mobile.
Monitoruesit tanė deri mė tani kanė paraqitur tė dhėnat si nė vijim:
03 nėntor 2013
DnV publikon rezultatet paraprake pėr 7 komunat e mėdha

Prishtinė, 3 nėntor 2013 - DnV publikon rezultatet paraprake pėr 7 komunat e mėdha: Prishtinė, Prizren, Pejė, Gjakovė, Gjilan, Ferizaj, Mitrovicė e jugut
03 nėntor 2013
Deklaratė preliminare lidhur me procesin e votimit nė Zgjedhjet Lokale tė 3 nėntorit 2013

Prishtinė, 3 nėntor 2013 - Demokracia nė Veprim (DnV) ėshtė koalicion i organizatave joqeveritare i formuar nė vitin 2007. Objektivi kryesor i koalicionit tė OJQ-ve monitoruese “Demokracia nė Veprim” ėshtė sigurimi i njė procesi zgjedhor sipas standardeve universale pėr zgjedhje tė lira e tė drejta dhe tė barabarta dhe vėzhgim tė paanshėm tė procesit zgjedhor qė inspiron besim tek qytetarėt.
03 nėntor 2013
Komunikatė pėr Media (18 h)

Prishtinė, 3 nėntor 2013 (18 h) - Demokracia nė Veprim po vazhdon monitorimin e procesit zgjedhor. Sipas raportimeve tė vėzhguesve tanė, deri nė orėn 18:00, mbarėvajtja e procesit zgjedhor ėshtė si nė vijim:
03 nėntor 2013
Komunikatė pėr Media (14 h)

Prishtinė, 3 nėntor 2013 (14 h) - Prishtinė, 3 nėntor 2013 (14h) – Koalicioni i OJQ-ve, “Demokracia nė Veprim” po vazhdon tė monitorojė procesin e votimit nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. Nga vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim, deri nė orėn 14 janė paraqitur kėto tė dhėna:
03 nėntor 2013
Komunikatė pėr Media

Prishtinė, 3 nėntor 2013 - Koalicioni i OJQ-ve, “Demokracia nė Veprim” ėshtė duke monitoruar procesin zgjedhor nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. Dnv pėr monitorimin e kėtij procesi ka tė angazhuar nė teren 1600 vėzhgues si dhe disa ekipe mobile.
21 tetor 2013
Fushatė e qetė me shkelje tė kodit tė mirėsjelljes

Prishtinė, 21 tetor 2013 – Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” DnV ka prezantuar tė hėnėn tė gjeturat nga monitorimi i javės sė dytė tė fushatės zgjedhore. Nė konferencė pėr media ėshtė vlerėsuar se fushata nė pėrgjithėsi po zhvillohet e qetė dhe pa ndonjė incident serioz, nė pėrjashtim tė veriut tė vendit.
12 tetor 2013
DnV prezanton raportin e parė javor nga monitorimi i fushatės zgjedhore dhe mediave

Prishtinė, 12 tetor 2013. - Demokracia nė Veprim (DnV) mbajti sot konferencė pėr media pėr tė prezantuar raportin e parė monitorues nga java e parė e fushatės zgjedhore nė kuadėr tė Zgjedhjeve Lokale 2013.
02 tetor 2013
Demokracia nė Veprim prezanton planin dhe pėrgatitjet pėr vėzhgimin e zgjedhjeve

Prishtinė, 2 tetor 2013. - Rrjeti i OJQ-ve Demokracia nė Veprim (DnV) ka mbajtur njė konferencė pėr media ku ėshtė prezantuar plani dhe pėrgatitjet qė i ka bėrė ky rrjet pėr vėzhgimin e zgjedhjeve lokale tė 03 nėntorit 2013. Nė konferencė kanė marrė pjesė edhe Ambasadori i Mbretėrisė sė Bashkuar nė Kosovė, Ian Cliff dhe Ambasadori i Norvegjisė nė Kosovė, Jan Braathu.
29 shtator 2013
Performanca artistike “Mbroje votėn”

Prishtinė, 29 shtator 2013. Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim”, nė kuadėr tė aktiviteteve senzibilizuese pėr tė nxitur zgjedhje me standarde demokratike, ka organizuar nė Sheshin “Ibrahim Rugova” njė performancė me moton “Mbroje votėn”.
19 shtator 2013
Te verbrit njoftohen me procesin zgjedhor

Prishtinė, 17 shtator 2013. Me moton “Unė votoj vet”, Demokracia nė Veprim ka organizuar njė tryezė me personat e verbėr dhe me te pamė tė dobėsuar te komunės sė Prishtinės. Nė kėtė tryezė janė diskutuar tė drejtat qė gėzojnė personat me nevoja tė veēanta, nė veēanti personat e verbėr, nė procesin zgjedhor. Ata u njoftuan se KQZ edhe kėtė vit do iu vė nė dispozicion shabllonėt nė shkrimin Brail pėr tė ju mundėsuar personave tė verbėr tė votojnė nė mėnyrė tė pavarur.
18 shtator 2013
Demokracia nė Veprim fton qytetarėt tė jenė pjesė e vendim-marrjes pėrmes votės

17 shtator 2013 - Rrjeti i Organizatave Jo-Qeveritare, Demokracia nė Veprim, po realizon njė seri debatesh me qytetarė e pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, me qėllim tė ngritjes sė vetėdijes pėr rėndėsinė e pjesėmarrjes nė zgjedhje nė mėnyrė qė zėri i secilit qytetarė nė Kosovė tė merret parasysh.
12 shtator 2013
Demokracia nė Veprim ka filluar simulimet zgjedhore me votuesit e rinj

11 shtator 2013 - Nė kuadėr tė fushatės sė saj pėr edukim tė votuesve, Demokracia nė Veprim (DnV) ka filluar organizimin e zgjedhjeve simuluese me nxėnėsit e shkollave tė mesme. Kėto aktivitete zhvillohen nė bashkėpunim me KKZ-tė nėpėr komuna tė Kosovės dhe kanė pėr qėllim qė tė njoftojnė votuesit e rinj me konceptin e zgjedhjeve dhe rėndėsinė e pjesėmarrjes sė tyre nė kėto zgjedhje.
23 gusht 2013
DnV edukon votuesit jashtė Kosovės

Gusht 2013 - Fushata qė ka pėr qėllim tė informoj votuesit jashtė shtetit ka filluar mė 22 gusht. DnV ka vendosur 2 tavolina informuese nė aeroportin e Prishtinės dhe nė kalimin kufitar nė Merdare, duke shpėrndarė broshura pėr votuesit jashtė shtetit, derisa ata udhėtonin jashtė Kosovės. Pėr mė shumė, njė banerė nė internet nė njė ndėr portalet mė tė vizituara Telegrafi ėshtė vendosur pėr tė informuar kėtė grup tė votuesve. Fushata synon tė rrisė pjesėmarrjen e votuesve nė zgjedhjet e nėntorit.
31 korrik 2013
DnV avokon pėr pėrfshirje tė gruas nė proces zgjedhor

Prishtinė, 30 korrik 2013 - Demokracia nė Veprim (DnV) ka mbajtur debat publik me grupin e grave deputete tė Kosovės pėr tė diskutuar pėrfshirjen e plotė tė gruas nė procesin e ardhshėm zgjedhor.
Nė kėtė debat janė biseduar problematikat dhe njė numėr ēėshtjesh qė i kanė pėrcjellė zgjedhjet e kaluara nė aspektin gjinor, siē janė votimi familjar, numri tejet vogėl i grave komisionere nė vendvotime, numri i vogėl i vėzhguesve zgjedhore, si dhe pjesėmarrja e ulėt e grave nė votim.
29 korrik 2013
DNV publikon thirrjen pėr propozime pėr grante tė vogla

Demokracia nė Veprim (DnV) planifikon qė nė muajtė e ardhshėm tė bashkėpunoj me organizatat qė merren me promovimin e tė drejtave tė grave, pėr tė implementuar aktivitete qė kanė tė bėjnė me edukimin e grave nė regjione tė ndryshme tė Kosovės. DnV do tė mbėshtes organizatat e grave duke ofruar 7 mikro-grante nė rajone tė ndryshme tė Kosovės. Sė paku njė nga organizatat e pėrzgjedhura do t’i takoj njė komuniteti pakicė. Ju lutem, gjeni tė bashkangjitur thirrjen pėr projekt propozime, si dhe formularėt qė duhet dorėzuar nė mbėshtetje tė aplikacionit.


[ Shkarkoni formularėt kėtu ]
26 korrik 2013
Vendimi i DnV lidhur me kualifikimet e vėzhguesve

Me datėn 26 Korrik 2013, Demokracia nė Veprim (DnV) ka marrė vendim mbi kualifikimet qė duhet pėrmbushur vėzhguesit afatshkurtėr dhe afatgjatė pėr tė qenė vėzhgues tė DnV. DnV vendos kėto kualifikime nė mėnyrė qė tė ketė vėzhgues profesional tė cilėt i respektojnė planet e punės dhe parimet e DnV si dhe rregullat pėr vėzhgimin e zgjedhjeve:
26 korrik 2013
Takimi i Bordit tė Demokracisė nė Veprim

Prishtinė, 26 korrik 2013 - Bordi i Demokracisė nė Veprim (DnV) ėshtė takuar me 26 Korrik 2013 pėr tė diskutuar qėndrimin e bordit ndaj letrės sė tėrheqjes sė D4D-sė, strategjinė e publikimit tė rezultateve, buxhetin pėrfundimtarė, kėrkesėn e organizatės CPT pėr anėtarėsim nė DnV, takimin me donatorė dhe kualifikimet e vėzhguesve.
26 korrik 2013
DnV takohet me pėrfaqėsuesit e 15 OJQ-ve te rajonit te Prishtinės

Prishtinė, 25 korrik 2013 - Anėtarė tė bordit te koalicionit “Demokracia ne Veprim” u takuan sot me pėrfaqėsuesit e 15 OJQ-ve te rajonit te Prishtinės: Drenas, Fushė Kosove, Obiliq, Podujeve dhe Lipjan. Nė takim u diskutua rreth procesit tė vėzhgimit tė zgjedhjeve lokale tė 3 nėntorit dhe kontributin qė kėto OJQ dhe tė tjera mund tė japin nė kėtė proces. Tė gjitha OJQ-tė prezente shprehen gatishmėrinė pėr tė kontribuar nė vėzhgimin e zgjedhjeve.
24 korrik 2013
DnV takohet me SWISSCOY/KFOR-in

Prishtinė, 23 korrik 2013 - Demokracia nė Veprim ėshtė takuar me SWISSCOY/KFOR-in pėr tė diskutuar rreth zgjedhjeve lokale tė shpallura me 3 nėntor, 2013. Nė kėtė takim, DnV i informoi ata rreth planeve pėr vėzhgimin e zgjedhjeve lokale, dhe pėrgatitjeve qė janė duke u bėrė pėr rekrutim dhe trajnim tė vėzhguesve.
23 korrik 2013
DnV takon partnerėt rajonal tė Ferizaj-it

Ferizaj, 22 korrik 2013 - Me datėn 22 Korrik, DnV ka takuar mbi 15 pėrfaqėsues tė organizatave jo-qeveritare, mediave dhe shoqatave tė grave nga rajoni i Ferizajit. DnV ėshtė takuar me kėta partner nė mėnyrė qė ti mobilizoj ata pėr tė qenė pjesė e monitorimit tė procesit zgjedhor.
20 korrik 2013
Takim me partnerėt rajonal nė Prizren

Prizren, 19 korrik 2013 - Demokracia nė Veprim ėshtė duke mbajtur takime me partnerėt rajonal nė tė gjitha rajonet e Kosovės, nė mėnyrė qė tė mobilizoj organizatat lokale, mediat dhe shoqatat e grave qė tė bėhen pjesė e procesit tė monitorimit tė zgjedhjeve lokale tė 3 nėntorit 2013.
19 korrik 2013
Takimi i Bordit tė Demokracisė nė Veprim

18 Korrik 2013, ora 15:00 -
Pėrmbledhje e takimit

Anėtarėt e bordit tė Demokracisė nė Veprim (DnV) dhe pėrfaqėsuesit e Sekretariatit u takuan mė 18 korrik 2013. Nė kėtė takim, bordi i DnV:
16 korrik 2013
Takimi me partneret rajonal te Pejes

Prishtinė, 16 korrik 2013 - Demokracia nė Veprim ka filluar mobilizimin pėr zgjedhjet e nėntorit nė Kosovė. Drejtues tė kėtij koalicioni kanė filluar nga Peja serinė e takimeve qė kanė pėr qėllim tė mobilizojnė sektorė tė ndryshėm tė shoqėrisė pėr njė pėrfshirje mė tė gjerė dhe sa mė pėrfaqėsuese nė procesin zgjedhor.
10 korrik 2013
Komunikatė pėr Media

Prishtinė, 10 korrik 2013 - Demokracia nė Veprim (DnV) ka organizuar tryezėn me temėn “Zgjedhjet nė Shqipėri – Ēka mund tė mėsojė Kosova”, ku morrėn pjesė pėrfaqėsues tė subjekteve politike, shoqėrisė civile, Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve dhe organizatave ndėrkombėtare.
06 korrik 2013
Takim i Bordit tė DnV-sė

Pėrmbledhje e Takimit

Me datėn 5 Korrik 2013, bordi i Demokracisė nė Veprim (DnV) ėshtė takuar pėr tė diskutuar progresin me donatorėt, anetarėt e rinjė, koordinatoret rajonal, planet pėr projektin e NDI/USAID, dhe buxhetin pėrfundimtar tė monitorimit te zgjedhjeve.
23 qershor 2013
Zgjedhjet parlamentare tė 23 qershorit nė Shqipėri

Tiranė, 23 qershor 2013 - Me pėrkrahjen e Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Europė (OSBE), DnV dėrgoi tetė (8) vėzhgues afatshkurtėr nė zgjedhjet parlamentare tė 23 qershorit nė Shqipėri. Qėllimi kryesor i vėzhgimit tė kėtyre zgjedhjeve ishte qė tė bėhej njė analizė e pilot-projekteve pėr pėrdorimin e teknologjisė sė zgjedhjeve nė Shqipėri, si dhe tė bėhej njė studim fizibiliteti pėr pėrdorimin e kėsaj teknologjie nė tė ardhmen nė Kosovė.


[ Shkarkoni raportin e plotė kėtu ]
17 qershor 2012
Komunikatė pėr media - ora 14:00

Kaēanik, 17 qershor 2012, ora 14:00 - Demokracia nė Veprim ėshtė duke vazhduar me monitorimin e procesit zgjedhor nė Kaēanik me rreth 40 monitorues. Deri nė orėn 13:00, tė dhėnat tona mbi procesin zgjedhore jane si nė vijim:
17 qershor 2012
Komunikatė pėr media - ora 10:00

Kaēanik, 17 Qershor 2012, ora 10:00 - Demokracia nė Veprim ėshtė duke monitoruar zgjedhjet e jashtėzakonshme pėr kryetar nė Komunėn e Kaēanikut me rreth 40 vėzhgues, pėrfshirė ēdo qendėr tė votimit, si dhe me disa ekipe mobile. Nga informatat e monitoruesve tanė deri nė orėn 09:00 janė paraqitur tė dhėnat si nė vijim:
27 maj 2012
Komunikatė pėr media - ora 19:00

Ferizaj, 27 Maj 2012, ora 19:00 - Vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim kanė monitoruar gjatė gjithė ditės procesin zgjedhor pėr zgjedhjen e kryetarit tė Ferizajt, me c’rast kanė informuar nė mėnyrė periodike opinionin pėr tėrė procesin zgjedhor.
27 maj 2012
Komunikatė pėr media - ora 14:00

Ferizaj, 27 Maj 2012 - Demokracia nė Veprim po vazhdon monitorimin e procesit zgjedhor nė Ferizaj. Sipas raportimeve tė vėzhguesve tanė, deri nė orėn 13:00, mbarėvajtja e procesit zgjedhor ėshtė si nė vijim:
27 maj 2012
Komunikatė pėr media - ora 10:00

Ferizaj, 27 Maj 2012 - Demokracia nė Veprim ėshtė duke monitoruar procesin zgjedhor nė Ferizaj dhe nga monitoruesit tanė deri mė tani janė paraqitur tė dhėnat si nė vijim:

Aspeketi teknik i mbarėvajtjes sė procesit tė votimit
Shumica nga 25 qendrat e votimit nė Ferizaj kanė qenė tė gatshme pėr votim dhe janė hapur me kohė, pėrkatėsisht nė orėn 7:00, pėrjashtuar tre vendvotime qė kanė pasur vonesa deri nė 10-15 min.
29 prill 2012
Komunikatė pėr media 19:00 h

Ferizaj, 29 prill 2012, ora 19:00 - Demokracia nė Veprim ka monitoruar procesin zgjedhor pėr zgjedhjen e kryetarit tė Ferizajt gjatė gjithė ditės, me c’rast ka informuar opinionin me tėrė procesin.

Pėr befasinė tonė, pjesėmarrja e qytetarėve tė Ferizajt nė zgjedhjet e sotme deri nė ora 18:00 ishte vetėm 26%, apo 25. 523 votues.
29 prill 2012
Komunikatė pėr media 10:00 h

Ferizaj, 29 prill 2012 - Demokracia nė Veprim ėshtė duke monitoruar procesin zgjedhor nė Ferizaj dhe nga monitoruesit tanė deri mė tani janė paraqitur tė dhėnat si nė vijim:

Aspketi teknik i mbarėvajtjes sė procesit tė votimit
25 qendrat e votimit nė Ferizaj kanė qenė tė gatshme pėr votim dhe janė hapur me kohė, pėrkatėsisht nė orėn 7:00.
02 dhjetor 2011
Demokracia nė Veprim propozon 26 zona zgjedhore

Prishtinė, 2 dhjetor 2011 - Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” ka organizuar tė premten njė konferencė pėr media, me ē’rast ka prezantuar qėndrimin e saj lidhur me ndarjen e Kosovės nė Distrikte Zgjedhore dhe reflektimin e tyre nė pėrfaqėsimin gjeografik, ruajtjen e pėrfaqėsimit gjinor, vendet e garantuara pėr pakicat, pragun zgjedhor, listat, pėrbėrja e KQZ-sė dhe votimet me kusht.


Merrni prezantimin kėtu
02 nėntor 2011
Studentėt e Universitetit tė Prishtinės pėrfshihen nė procesin e amendamentimit tė Kushtetutės.

Prishtinė, 1 Nėntor, 2011 - Demokracia nė Veprim nė bashkėpunim me Komisionin pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės mbajti takimin me studentėt e Universitetit tė Prishtinės, pėr tė marr sugjerimet dhe opinionet e tyre nė procesin e amendamentimit tė Kushtetutės, pėrkatėsisht zgjedhjes sė Presidentit.
29 tetor 2011
Presidenti tė ketė pėrfaqėsues nė KQZ - kėrkesė e gjilanasve

Gjilan, 21 tetor 2011 - Demokracia nė Veprim nė bashkėpunim me Komisionin pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, mbajti debatin e radhės nė qytetin e Gjilanit. Anėtarėt e Komisionit, Arsim Bajrami dhe Hydajet Hyseni, informuan qytetarėt pėr debatet e mbajtura deri mė tani, si dhe ftuan edhe qytetarėt e Gjilanit tė japin kontributin e tyre ...
18 tetor 2011
Dilema nė Gjakovė, a kanė tė drejtė shkelėsit e Kushtetutės tė kandidojnė pėr President?

Gjakovė, 18 tetor 2011 - Demokracia nė Veprim nė bashkėpunim me Komisionin pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, mbajti debatin publik nė Gjakovė, ku ėshtė diskutuar pėr procesit tė amendamentimit tė Kushtetutės, qė do tė mundėsonte zgjedhjen e drejtpėrdrejt tė presidentit.
11 tetor 2011
Qytetarėt kėrkojnė qė nė Kushtetutė tė pėrfshihet edhe inicimi pėr shkarkim i Presidentit, nga qytetarėt

Drenas, 11 tetor 2011 - Nė debatin e katėrt me radhė me qytetarė, tė organizuar nga Demokracia nė Veprim dhe Komisioni pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, u dhanė propozime tė ndryshme pėr dilemat e hapura rreth ndryshimit tė Kushtetutės. Nė hapje tė debatit, kryetari i Komunės sė Drenasit, Nexhat Demaku vlerėsoi se...
06 tetor 2011
Mitrovicasit shprehin opinionet rreth ndryshimeve tė Kushtetutės

Mitrovicė, 6 tetor 2011 - Demokracia nė Veprim nė bashkėpunim me Komisionin parlamentar pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, organizoi debatin e tretė me radhė, i cili u mbajt nė Mitrovicė. Anėtarėt e kėtij komisioni Arsim Bajrami, Vjosa Osmani dhe Hydajet Hyseni u mirėpritėn nga kryetari i komunės Avni Kastrati.
04 tetor 2011
Amendamentimi i Kushtetutės – qytetarėt japin mendimin

Prizren, 4 tetor 2011 - Demokracia nė Veprim nė Bashkėpunim me Komisionin parlamentar pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, ka organizuar tė martėn nė Prizren debatin publik me qytetarė, lidhur me amendamentimin e Kushtetutės, gjegjėsisht zgjedhjen e drejtpėrdrejt tė Presidentit.
28 shtator 2011
Kushtetuta po ndryshon – bėhu edhe ti pjesė e procesit!

Prishtinė, 28 shtator 2011, Demokracia nė Veprim nė bashkėpunim me Komisionin pėr amendamentimin e Kushtetutės lansoi sot fushatėn pėr informimin e saktė dhe mė kohė tė qytetarėve nė lidhje me procesin e amendamentimit tė Kushtetutės si dhe vetėdijesimin e tyre mbi efektet e kėtij procesi. Po ashtu, kjo fushatė do tė ketė pėr qėllim qė tė sigurojė pjesėmarrjen aktive tė qytetarėve dhe kontributin e tyre gjatė konsultimeve publike qė do tė organizohen nė 11 qytete anembanė Kosovės.
06 korrik 2011
Demokracia nė Veprim – pjesė e Grupit Punues pėr Zgjedhje

Prishtinė, 06 korrik 2011, Tė mėrkurėn Kuvendi i Kosovės, pėrkatėsisht Komisioni ad-hoc Parlamentar pėr Amandamentimin e Ligjit pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme konstituoi Grupin Punues pėr Zgjedhje (GPZ). Me vendim tė komisionit nė fjalė, si njėri nga njėzet (20) anėtarėt e kėtij grupi ėshtė pėrzgjedhur edhe pėrfaqėsuesi i “Demokracisė nė Veprim”, gjegjėsisht udhėheqėsi i koalicionit z. Ismet Kryeziu. Anėtarėt e GPZ –sė pėr kryesuese tė grupit pėrcaktuan znj. Valdete Daka.
15 prill 2011
Mėsimet e nxjerra nga Zgjedhjet Parlamentare 2010 & Nevojat pėr Reformė Zgjedhore

Prishtinė, 15 prill 2011 - Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” ka organizuar konferencė pas Zgjedhore, me temėn “Mėsimet e nxjerra nga Zgjedhjet Parlamentare 2010 & Nevojat pėr Reformė Zgjedhore”, ku ėshtė diskutuar pėr procesin zgjedhor nė tėrėsi dhe mėnyrat mė tė mira pėr njė reformim mė substancial dhe gjithėpėrfshirės zgjedhor
29 mars 2011
Punėtoria: "Inputi i Organizatave tė Shoqėrisė Civile nė Draft-Raportin e Monitorimit tė Zgjedhjeve Parlamentare 2010 dhe nevoja pėr Reformė Zgjedhor"

Prishtinė, 23 Mars 2011, Demokracia nė Veprim ka organizuar tė martėn njė punėtori me temėn “Inputi i Organizatave tė Shoqėrisė Civile nė Draft-Raportin e Monitorimit tė Zgjedhjeve Parlamentare 2010 dhe nevoja pėr Reformė Zgjedhor”. Nė kėtė punėtori ishin tė ftuar pėrfaqėsues tė organizatave tė shoqėrisė civile si dhe ekspertė vendorė e rajonal, tė cilėt diskutuan lidhur me dy punimet e hartuara nga Demokracia nė Veprim, draft Raportin e Monitorimit tė Zgjedhjeve Parlamentare 2010 si dhe draft Analizėn e Ndryshimeve tė Legjislacionit Zgjedhor.
24 janar 2011
Deklaratė preliminare lidhur me procesin e rivotimit nė Komunėn e Mitrovicės me 23 janar 2011

Demokracia nė Veprim ėshtė koalicion i organizatave joqeveritare kosovare.
U formua nė vitin 2007, shumica prej tė cilave kishin pėrvojė tė mėhershme nė monitorimin e zgjedhjeve. Demokracia nė Veprim mbėshtetė promovimin e zgjedhjeve tė lira si pjesėn mė thelbėsore pėr njė shoqėri demokratike.
24 janar 2011
Rezultatet preliminare [ 23:00 ]

Prishtinė, 23 janar 2011 - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim gjatė tėrė ditės sė sotme ka vėzhguar procesin e rivotimit nė Komunėn e Mitrovicės.
Parregullsitė e evidentuara gjatė procesit tė numėrimit sipas informatave tė ofruara nga vėzhguesit tanė janė si nė vijim:
24 janar 2011
Komunikatė pėr media [ Ora 18:00 ]

Prishtinė, 23 janar 2011 - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim po vazhdon vėzhgimin e procesit tė rivotimit nė Komunėn e Mitrovicės. Sipas raporteve tė vėzhguesve tanė, deri nė kėtė periudhė raportuese janė evidentuar kėto parregullsi:
23 janar 2011
Komunikatė pėr media [ Ora 14:00 ]

Prishtinė, 23 janar 2011- Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim ėshtė duke vazhduar monitorimin e procesit tė rivotimit nė Komunėn e Mitrovicės me rreth 130 vėzhgues statik dhe 20 vėzhgues mobil. Sipas tė dhėnave tė ofruara nga vėzhguesit tanė nga tereni, gjatė procesit tė votimit janė raportuar kėto parregullsi:
23 janar 2011
Komunikatė pėr media [ ora 10:00 ]

Prishtinė, 23 janar 2011- Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim ėshtė duke vėzhguar procesin e rivotimit nė Komunėn e Mitrovicės me rreth 130 vėzhgues statik dhe 20 vėzhgues mobilė.

Vėzhguesit tanė kanė raportuar se janė hapur tė gjitha vendvotimet dhe procesi i votimit ka filluar me kohė. Deri nė kėtė periudhė raportuese nuk ėshtė evidentuar ndonjė parregullsi.
10 janar 2011
Deklaratė preliminare lidhur me procesin e rivotimit nė Komunat e Skenderajt, Drenasit, Deēanit dhe nė dy qendrat e votimeve nė Malishevė e Lipjan

Demokracia nė Veprim ėshtė koalicion i organizatave joqeveritare kosovare. U formua nė vitin 2007, shumica prej tė cilave kishin pėrvojė tė mėhershme nė monitorimin e zgjedhjeve. Demokracia nė Veprim mbėshtetė promovimin e zgjedhjeve tė lira si pjesėn mė thelbėsore pėr njė shoqėri demokratike.
Objektivi kryesor i Demokracisė nė Veprim ėshtė sigurimi i njė procesi zgjedhor sipas standardeve ndėrkombėtare dhe udhėheqje politike qė inspiron besim tek qytetarėt.
10 janar 2011
Komunikatė pėr media [ Ora 23:00 ]

Prishtinė, 9 janar 2011, ora 23:00 - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim ka vėzhguar procesin e rivotimit nė Komunat e Skenderajt, Drenasit, Deēanit dhe nė dy qendrat e votimeve nė Malishevė e Lipjan.

Rezultatet preliminare mund t'i shkarkoni kėtu
09 janar 2011
Komunikatė pėr media [deri nė ora 18:00]

Prishtinė, 9 janar 2011, ora 18:00, - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim vazhdon vėzhgimin e procesit tė rivotimit nė Komunat e Skenderajt, Drenasit, Deēanit dhe nė dy qendrat e votimeve nė Malishevė e Lipjan.
Siē raportohet nga vėzhguesit tanė nė terren, deri nė orėn 16 kanė hedhur votat e tyre ne kutit e votimit apo % votues.
Nė Skenderaj 24.768 ose 50.22% , nė Drenas 19.720 ose 42.27%, nė Deēan 10.245 ose 27.51%, nė Lipjan 1.094 ose 46.43% dhe Malishevė 911 ose 29.28%.
09 janar 2011
Komunikatė pėr media [deri nė ora 14:00]

Prishtinė, 9 janar 2011, Pas transmetimit tė konferencės pėr media tė Demokracisė nė Veprim, tė orės 14:00, nė lidhje me keqpėrdorimet e ndodhura gjatė procesit tė votimit, vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim kanė filluar tė kėrcėnohen.
09 janar 2011
Komunikatė pėr media [deri nė ora 12:00]

Prishtinė, 9 janar 2011 - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim vazhdon vėzhgimin e procesit tė rivotimit nė Komunat e Skenderajt, Drenasit, Deēanit dhe nė dy qendrat e votimeve nė Malishevė e Lipjan.
Siē raportohet nga vėzhguesit tanė nė terren, deri nė orėn 12 kanė votuar:
Nė Skenderaj: 11.725 ose 23.77 %, Deēan: 4.669 ose 12.54 %, Drenas: 9.667 ose 20.72 % , Malishevė: 433 ose 14.6 %, dhe Lipjani 555 ose 23,56%.
09 janar 2011
Komunikatė pėr media [ deri nė ora 8:00]

Prishtinė, 9 janar 2011 - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim ėshtė duke vėzhguar procesin e rivotimit nė Komunat e Skenderajt, Drenasit, Deēanit dhe nė dy qendrat e votimeve nė Malishevė e Lipjan.
Siē raportohet nga vėzhguesit tanė nė terren, deri nė orėn 8 tė gjitha vendvotimet janė hapur me kohė, pėrveē vendvotimit 2114b/01r, ku kishte vonesė prej 15 minutave, kjo pėr shkak te vonesės se komisionarėve.
08 janar 2011
Demokracia nė Veprim – mbi 500 vėzhgues nė rivotimin e 9 janarit

Prishtinė, 8 janar 2011 - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim do tė monitorojė procesin e rivotimit nė Komunat e Skenderajt, Drenasit dhe Deēanit, si dhe pjesėrisht nė Komunat e Lipjanit dhe Malishevės, me mbi 500 vėzhgues.