BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

09 janar 2011

Komunikatė pėr media [deri nė ora 12:00]

Prishtinė, 9 janar 2011 - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim vazhdon vėzhgimin e procesit tė rivotimit nė Komunat e Skenderajt, Drenasit, Deēanit dhe nė dy qendrat e votimeve nė Malishevė e Lipjan.
Siē raportohet nga vėzhguesit tanė nė terren, deri nė orėn 12 kanė votuar:

Nė Skenderaj: 11.725 ose 23.77 %, Deēan: 4.669 ose 12.54 %, Drenas: 9.667 ose 20.72 % , Malishevė: 433 ose 14.6 %, dhe Lipjani 555 ose 23,56%.

Vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim pas kontaktimit nėpėrmjet telefonit kanė raportuar kėto parregullsi:

Nė Drenas dhe Skenderaj janė evidentuar 31 raste tė votimeve tė dyfishta nė 10 vendvotime. Nė Koreticė tė Epėrme - Drenas, 0303e/01r, janė evidentuar 5 raste tė votimeve tė dyfishta, madje edhe kryesuesi i kėshillit tė kėtij vendvotimit ka votuar dy herė pa u penguar nga askush. Ndėrsa, nė vendvotimin 0303e/02d njė person ka asistuar votuesit nė 8 raste. Po ashtu raportohet se nė kėtė qendėr tė votimit janė prezent persona tė paautorizuar.

Nė 38 vendvotime (22 nė Skenderaj, 11 Drenas dhe 5 nė Deēan), janė evidentuar raste tė asistimit tė mė tepėr se njė personi.

Runikė - Skenderaj – nė qendrėn 2114b/03d ka pasur 3 raste tė votimit pa dokumente identifikimi dhe 3 raste votimit tė hapur.

Likovc - Skenderaj, 2103b/02r janė evidentuar raste kur nuk janė kėrkuar dokumentet e identifikimit pėr tė votuar.

Aqarevė - Skenderaj, nė vendvotimin 2104b/01r njė person ėshtė lejuar tė votojė pėr dy (2) persona tė moshuar pėr tė cilėt ėshtė thėnė qė nuk kanė mundėsi tė zbresin nga vetura pėr tė hyrė nė qendėr tė votimit dhe pėr tė votuar.

Qikatovė e Re - Drenas, 0320e/02r, njė person ka kėrkuar qė ta merr njė fletėvotim me vete me arsyetimin qė e ka njė person me aftėsi tė kufizuara nė shtėpi qė dėshiron tė votoj. Tė njėjtit nuk i ėshtė dhėnė fletėvotimi.

Deēan, 0101c/035 pėrfaqėsues te njė subjekti politik kanė shpėrndarė biskota nė vendvotime dhe kanė shfrytėzuar rastin pėr ti porositur votuesit qė te votohet njė kandidat i njė subjekti politik.

Votime familjare: deri nė orėn 12:00 janė evidentuar mbi 300 raste tė votimeve familjare nė tė pesė komunat.

Demokracia nė Veprim kėsaj radhe ka tė angazhuar mbi 500 vėzhgues, nga dy pėr ēdo vendvotim, njė nga komunat pėrkatėse dhe njė nga komunat tė tjera tė vendit si dhe 10 ekipe mobile tė vėzhgimit.

###