BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

09 janar 2011

Komunikatė pėr media [deri nė ora 18:00]Prishtinė, 9 janar 2011, ora 18:00, - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim vazhdon vėzhgimin e procesit tė rivotimit nė Komunat e Skenderajt, Drenasit, Deēanit dhe nė dy qendrat e votimeve nė Malishevė e Lipjan.
Siē raportohet nga vėzhguesit tanė nė terren, deri nė orėn 16 kanė hedhur votat e tyre ne kutit e votimit apo % votues.
Nė Skenderaj 24.768 ose 50.22% , nė Drenas 19.720 ose 42.27%, nė Deēan 10.245 ose 27.51%, nė Lipjan 1.094 ose 46.43% dhe Malishevė 911 ose 29.28%.

Sipas tė dhėnave tė ofruara nga tereni nga vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim deri nė orėn 16:00 janė evidentuar kėto parregullsi:

Asistimi pėr tė votuar mė shumė se njė personi:
Skenderaj, Polac i Ri - 2107b/02r, njė person ka asistuar pėr 40 persona tjerė.
Skenderaj, Klinė e Epėrme - 2106b/03r – njė person ka asistuar nė dhjetė (10) persona tjerė.

Votime tė dyfishta:
Llaushė, Skenderaj - 2115b/04d – janė evidentuar katėr (4) raste;
Abri e Epėrme, Drenas nė qendrėn 0307e nė tė tri vendvotimet janė evidentuar 35 raste tė votimeve tė dyfishta.
Qikatovė e Re, Drenas, 0320e/01r – njė rast i votimit tė dyfishtė.

Mungesa e energjisė elektrike
Nė Llapushnik dhe Negrovc tė Drenasit ėshtė ndalur energjia elektrike dhe pėr pasojė ėshtė ndėrprerė procesi i votimit nė Negrovc 0314e/02d. Ndėrsa nė Llapushnik pėrkundėr ndėrprerjes sė energjisė elektrike pėr 45 minuta ka vazhduar procesi i votimit madje nė vendvotimin 0317e/01r me intensitet edhe mė tė shtuar.
Polac i Ri, Skenderaj – 2107b/2r, nė korridoret e qendrės sė votimit mungon energjia elektrike, kurse nė vendvotime drita ėshtė tejet e dobėt.

Votimi pa dokumente identifikuese
Makermal, Skenderaj – 2122b/01d janė evidentuar disa raste tė votimeve pa dokumente identifikuese.
Drenoc, Malishevė 3008a/03r – njė vėzhgues voton pa dokument identifikues.

Prezenca e personave tė paautorizuar
Polac i Ri, Skenderaj, 2107b/04r janė evidentuar persona tė paautorizuar nė kėtė qendėr tė votimit.

Parregullsitė tjera:
Strellc i Epėrm – Deēan – 0105c/01r – nė listėn e kandidatėve nė kabinėn e votimit janė rrethuar emrat e disa kandidatėve.
Llaushė, Skenderaj - 2115b/01r nė kabinėn e votimit ėshtė gjetur lista me emrat e pesė kandiatėve tė njė subjekti politik.
Llapushnik, Drenas - 0317e/01r – burri voton pėr gruan pa qenė ajo fare prezent nė vendvotim.
Nė Skenderaj, Burojė 2125b/02d – njė votuese ka vėrejtur qė dikush ėshtė nėnshkruar tek emri i saj. Ajo ka insistuar duke thėnė se nuk ka votuar mė herėt

Kontrollimi i llambės
Qikatovė e Re Drenas, 0320e/01r – nuk pėrdoret llamba nė shumė raste
Abri e Epėrme – Drenas 0307e/03d – Shumė raste kur nuk pėrdoret llamba.

Votime familjare
Nė tė gjitha vendvotimet janė identifikuar mbi 400 raste tė votimeve familjare.
Tash jemi nė pėrmbyllje tė procesit tė votimit. U bėjmė thirrje tė gjithė komisionerėve, partive politike dhe simpatizantėve tė tyre qė tė tregojnė pjekurinė kyēe politike dhe qytetare nė mėnyrė qė proceset pėrmbyllėse dhe tė numėrimit tė shkojnė nė mėnyrė tė rregullt.

####