BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Maj 2019
MaEnPrShDi
   1  2  3  4  5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16  17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  31
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

10 janar 2011

Komunikatė pėr media [ Ora 23:00 ]

Prishtinė, 9 janar 2011, ora 23:00 - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim ka vėzhguar procesin e rivotimit nė Komunat e Skenderajt, Drenasit, Deēanit dhe nė dy qendrat e votimeve nė Malishevė e Lipjan.

Parregullsitė e evidentuara gjatė procesit tė numėrimit:

Abri tė Epėrme tė Drenasit - 0307E/03d, nuk ėshtė pėrputhur numri i nėnshkrimeve me numrin e votave nė kuti – janė evidentuar 36 fletėvotime mė shumė.

Skenderaj 2101x/03r – gjatė procesit tė numėrimit tė gjitha fletėvotimet e paplotėsuara nga votuesit, janė plotėsuar nga komisionerėt.

Polac i ri, Skenderaj - 2107b/04r - Komisionerėt nuk i kanė numėruar fare votat e votuesve pėr kandidatė, por i kanė plotėsuar vetė formularėt duke ia vėnė numrin e votave kandidatėve sipas preferencės sė komisionerėve.
Qikatovė, Drenas – 0320e/02r – Komisionerėt i kanė plotėsuar fletėvotimet tė cilat nuk ishin plotėsuar me pesė kandidatė.

Drenas 0301x/01r – Vėzhguesi e Demokracisė nė Veprim ėshtė kėrcėnuar nga pėrfaqėsuesit e njė subjekti politik dhe nė orė 22:00 ėshtė larguar me dhunė nga vendvotimi. Po ashtu nė tė njėjtin qendėr nė vendvotimin 0301x/02r disa pėrfaqėsues tė njė subjekti politik i kanė ofruar tė holla vėzhguesit tė Demokracisė nė Veprim pėr tu bėrė pjesė e manipulimit, dhe pas refuzimit tė tij, ai ėshtė kėrcėnuar me kėtė edhe ėshtė detyruar ta lėshoj vendvotimin.

Qikatovė, Drenas - 0320e/01r, komisionerėt e kėtij vendvotimi kanė kėrkuar nga vėzhguesja e Demokracisė nė Veprim qė tė bashkėpunoj me ta, pasi qė komisionerėt po planifikojnė tė bėjnė parregullsi. Nė tė njėjtin vendvotim janė evidentuar disa raste ku komisionerėt kanė plotėsuar vetė njė numėr tė madh tė fletėvotimeve nė pjesėn e kandidatėve tė cilėt ishin lėnė tė zbrazėt nga ana e votuesve.

Krasaliq, Skenderaj – 2109b/01d – 30 minuta para se tė mbyllet vendvotimi gjashtė (6) persona tė paautorizuar janė futur nė vendvotim dhe kanė votuar dy-tri herė.

Bazuar nė tė dhėnat e vėzhguesve tė Demokracisė nė Veprim numri votuesve qė kanė shfrytėzuar tė drejtėn e votės nė Komunat qė kanė qenė pjesė e procesit tė rivotimit ėshtė si nė vijim:

Skenderaj 57.97 %; Drenas 53.77%; Deēan 33.79 %; Lipjan 53.06 % si dhe Malishevė 36.30 %

Pas pėrfundimit tė procesit tė numėrimit tė votave pėr subjektet politike nė tė gjitha vendvotimet tė pėrfshira nė rivotim, rezultatet preliminare janė:

Deēan:
Partia Demokratike e Kosovės (PDK) 10.58 %
Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) 22.03 %
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) 58.63 %
Lėvizja Vetėvendosje 6.35 %

Skenderaj:
Partia Demokratike e Kosovės (PDK) 96.14 %
Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) 0.98 %
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) 0.25 %
Lėvizja Vetėvendosje 0.63 %

Drenas:
Partia Demokratike e Kosovės (PDK) 92.08 %
Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) 2.46 %
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) 0.99 %
Lėvizja Vetėvendosje 0.7 %

Malishevė:
Partia Demokratike e Kosovės (PDK) 81.24 %
Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) 9.62 %
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) 3.05 %
Lėvizja Vetėvendosje 4.95 %

Lipjan:
Partia Demokratike e Kosovės (PDK) 89.34 %
Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) 4.25 %
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) 2.43 %
Lėvizja Vetėvendosje 1.99 %

####

Rezultatet preliminare mund t'i shkarkoni kėtu