BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

10 janar 2011

Deklaratė preliminare lidhur me procesin e rivotimit nė Komunat e Skenderajt, Drenasit, Deēanit dhe nė dy qendrat e votimeve nė Malishevė e Lipjan
Demokracia nė Veprim ėshtė koalicion i organizatave joqeveritare kosovare. U formua nė vitin 2007, shumica prej tė cilave kishin pėrvojė tė mėhershme nė monitorimin e zgjedhjeve. Demokracia nė Veprim mbėshtetė promovimin e zgjedhjeve tė lira si pjesėn mė thelbėsore pėr njė shoqėri demokratike.
Objektivi kryesor i Demokracisė nė Veprim ėshtė sigurimi i njė procesi zgjedhor sipas standardeve ndėrkombėtare dhe udhėheqje politike qė inspiron besim tek qytetarėt.
Stimulimi i besimit nė praktikat demokratike pėrmes promovimit dhe mbėshtetjes sė zgjedhjeve tė lira dhe tė drejta ėshtė misioni qė mban koalicioni Demokracia nė Veprim.
Pėrmes pjesėmarrjes sė shoqėrisė civile ky koalicion promovon: pjesėmarrjen nė zgjedhje tė lira pėrmes edukimit tė votuesve, ndėrtimin e besimit nė transparencė dhe zgjedhje tė paanshme lokale, promovon te drejtėn dhe obligimin e qytetarėve qė tė jenė pjesė e procesit zgjedhor, bashkėpunon me organizata vendore, rajonale dhe ndėrkombėtare pėr avancimin e jetės demokratike nė Kosovė

Gjatė procesit tė rivotimit nė pesė komunat e Kosovės: Deēan, Skenderaj, Drenas dhe nė dy qendrat e votimit nė Malishevė dhe Lipjan, Demokracia nė Veprim ka pasur tė angazhuar mbi 500 vėzhgues, dhe mbi disa ekipe mobile nė ēdo komunė. Po ashtu Demokracia nė Veprim ka pasur tė angazhuar edhe 60 vullnetarė nė Qendrėn e Thirrjeve dhe Komunikimit.


Dalja nė votime

Bazuar nė tė dhėnat e vėzhguesve tė Demokracisė nė Veprim numri votuesve qė kanė shfrytėzuar tė drejtėn e votės nė Komunat qė kanė qenė pjesė e procesit tė rivotimit ėshtė si nė vijim:

Skenderaj 57.97 %; Drenas 53.77% ( pa pėrfshirjen e dy vendvotimeve nė Korreticė tė Epėrme, pėr shkak tė largimit tė vėzhguesvė tė DnV-sė pas kėrcėnimeve ndaj tyre); Deēan 33.79 %; Lipjan 53.06 % si dhe Malishevė 36.30 %.


Gjetjet e pėrgjithshme nga dita e zgjedhjeve:

 1. Procesi i rivotimit nė pesė komunat e Kosovės me 09 janar 2011, ėshtė pėrcjellė nė njė masė me parregullsitė tė cilat e kanė shoqėruar edhe procesin zgjedhor tė 12 dhjetorit 2010.

 2. Nga aspekti i organizimit teknik, KQZ ka siguruar qė materiali i domosdoshėm zgjedhor tė jetė i pranishėm nė tė gjitha vendvotimet nė kohėn e duhur, si dhe nuk ėshtė shėnuar ndonjė rast ku ka pasur vėrejtje mbi kualitetin e kėtyre materialeve. Megjithatė pėrkundėr kėsaj janė evidentuar raste kur komisionerėt nuk kanė pėrdorur fare llambat ultravjollce (identifikuese).

 3. Demokracia nė Veprim vlerėson se pėrkundėr ndėrrimit tė komisionerėve nga ana e KQZ-sė, nuk janė realizuar tė priturat pėr shmangie tė parregullsive.

 4. Procesi zgjedhor ėshtė zhvilluar nėn presion, ku janė evidentuar edhe disa raste dhe situata tė kėrcėnimit ndaj vėzhguesve tė Demokracisė nė Veprim, madje edhe janė dėbuar me dhunė nga Vendvotimi, gjatė procesit tė votimit dhe numėrimit. ( dy raste); Nė fshatin Kllodernicė tė Skenderaj automjetit tė vėzhguesve tė Demokracisė nė Veprim i janė shpėrthyer gomat, me ē’rast ka intervenuar Policia e Kosovės pėr tė garantuar sigurinė e tyre.

 5. Gjatė kėtij procesi tė rivotimit janė evidentuar 68 raste tė votimeve tė shumėfishta.

 6. Po ashtu gjatė kėtij procesi janė evidentuar rreth 227 raste ku i njėjti person ka asistuar mė shumė se njė person.

 7. Votimi familjar edhe mė tutje mbetet shkelja mė e shpeshtė nė proceset zgjedhore nė Kosovė. Votimi familjarė apo prezenca e dy e mė shumė persona nė kabinėn e votimit kanė qenė shumė tė shprehura nė shumė vendvotime. Janė evidentuar mbi 2344 raste tė votimeve familjare.

 8. Po ashtu gjatė kėtij procesi ėshtė paraqitur problem edhe mungesa e energjisė elektrike nė 7 qendra tė votimit.

 9. Gjithashtu janė evidentuar edhe shumė raste tė prezencės nė vendvotime tė personave tė paautorizuar dhe asistencės sė mė shumė se njė personi, madje edhe nė rastet kur qytetarėt nuk kanė kėrkuar asistencė.

 10. Demokracia nė Veprim i bėnė thirrje organeve kompetente qė tė ndėrmarrin veprimet e duhura ndaj personave tė pėrfshirė nė parregullsi, nė mėnyrė qė ata tė pėrgjigjen pėr veprimet e tyre tė kundėrligjshme.

 11. Procesi i numėrimit ėshtė pėrcjellė me disa parregullsi, si mospėrputhja e numrit tė nėnshkrimeve dhe numrit tė fletėvotimeve nė kutitė e Votimit.

 12. Po ashtu janė nė pesė vendvotime janė evidentuar raste tė plotėsimit tė formularėve nga ana e komisionerėve duke ia vėnė numrin e votave kandidatėve sipas preferencės sė komisionerėve, pa i numėruar fare fletėvotimet e votuese pėr kandidatė e subjekteve. 13. ###