BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

23 janar 2011

Komunikatė pėr media [ Ora 14:00 ]Prishtinė, 23 janar 2011- Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim ėshtė duke vazhduar monitorimin e procesit tė rivotimit nė Komunėn e Mitrovicės me rreth 130 vėzhgues statik dhe 20 vėzhgues mobil. Sipas tė dhėnave tė ofruara nga vėzhguesit tanė nga tereni, gjatė procesit tė votimit janė raportuar kėto parregullsi:

Nė fshatin Bairė nė vendvotimin 1104/01R ėshtė evidentuar njė rast i votimit tė dyfishtė; po ashtu raste tė votimit tė dyfishtė janė evidentuar edhe nė tri (3) raste nė vendvotimin 1104b/07R;

Raste kur njė person ka asistuar mė shumė se njė votues janė regjistruar nė 7 vendvotime tė ndryshme nė 16 raste. Rastet e tilla ka ndodhur nė:

1105b/01R – gjashtė raste
1102b/16D– tri raste
1105b/05R – dy raste
1116b/o3D – dy raste
1112b/03R – njė rast
1105b/04R – njė rast
1104b/01R – njė rast

Nė vendvotimin 1117/01R, policia ėshtė detyruar qė tė intervenoj pėr tė larguar nga korridoret e qendrės sė votimit disa persona tė paautorizuar;

Nė vendvotimin 1105b/05R, janė identifikuar dy (2) raste tė votimit tė hapur;

Nė pėrgjithėsi nė nivel tė komunės janė regjistruar mbi 50 raste tė votimeve familjare.

Vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim kanė raportuar se deri nė orėn 12:00 tė drejtėn pėr tė hedhur votėn e tyre nė kutitė e votimit e kanė shfrytėzuar 7.572 qytetarė apo 8.72 %.

Koalicioni Demokracia nė Veprim shfrytėzon rastin qė t’i bėn thirrje tė gjithė qytetarėve tė Komunės sė Mitrovicės qė tė dalin nė votime, pėr tė ushtruar tė drejtėn e tyre qytetare dhe Kushtetuese.