BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

24 janar 2011

Rezultatet preliminare [ 23:00 ]


Prishtinė, 23 janar 2011 - Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim gjatė tėrė ditės sė sotme ka vėzhguar procesin e rivotimit nė Komunėn e Mitrovicės.
Parregullsitė e evidentuara gjatė procesit tė numėrimit sipas informatave tė ofruara nga vėzhguesit tanė janė si nė vijim:
Nė vendvotimin 1113b/01R – gjatė procesit tė numėrimit njė numėr i konsiderueshėm i fletėvotimeve tė paplotėsuara nga votuesit, janė plotėsuar nga komisionerėt e njė subjekti politik.
Nė vendvotimin 1109b/02R, Vėzhguesi ynė ka raportuar qė gjatė numėrimit tė votave pėr kandidatė tė subjekteve politike pėr deputet, vėzhguesit janė urdhėruar qė tė qėndrojnė larg tavolinės, dhe me kėtė ju ėshtė pamundėsuar vėzhgimi i qartė i procesit tė numėrimit tė votave.
Nė qendrėn e votimit 1105 b/01R, ka pasur ndėrprerje tė energjisė pėr 10 minuta, nga ora 18 e 50 deri nė 19:00.
Bazuar nė tė dhėnat e vėzhguesve tė Demokracisė nė Veprim numri votuesve qė kanė shfrytėzuar tė drejtėn e votės nė Komunėn e Mitrovicės ėshtė: 22.473 votues apo 25.88% nga gjithsej 86.834 votues tė regjistruar nė listėn pėrfundimtare tė votuesve.

Pas pėrfundimit tė procesit tė numėrimit tė votave pėr subjektet politike nė tė gjitha vendvotimet tė pėrfshira nė rivotim nė Komunėn e Mitrovicės, rezultatet preliminare janė:

Partia Demokratike e Kosovės (PDK) – 47.18 % apo 9.786 vota
Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) - 22.69 % apo 4.706 vota
Lėvizja Vetėvendosje (VV) – 11.55 % apo 2.395 vota
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) – 6.32 % ose 1.310
Aleanca Kosova e Re (AKR) – 6.04 % ose 1.253
Fryma e Re (FER) – 1.59% ose 330 vota
Tė tjera - 4.48%.

Demokracia nė Veprim pas pėrfundimit tė procesit zgjedhor nė Kosovė, ka dhėnė rezultatet preliminare nė nivel kombėtar duke pėrfshirė edhe zgjedhjet e 12 dhjetorit dhe procesin e rivotimit tė 9 dhe 23 janarit.

Rrezultatet preliminare tė Demokracisė nė Veprim janė si nė vijim:

Partia Demokratike e Kosovės (PDK) – 30.85 %
Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) - 26.37 %
Lėvizja Vetėvendosje (VV) - 13.30 %
Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) – 10.51 %
Aleanca Kosova e Re (AKR) – 8.02 %
Fryma e Re (FER) – 2.63 %
Lidhja Demokratike e Dardanisė 2.20 %
Tė tjera – 6.13 %.

###