BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

24 janar 2011

Deklaratė preliminare lidhur me procesin e rivotimit nė Komunėn e Mitrovicės me 23 janar 2011

Demokracia nė Veprim ėshtė koalicion i organizatave joqeveritare kosovare.
U formua nė vitin 2007, shumica prej tė cilave kishin pėrvojė tė mėhershme nė monitorimin e zgjedhjeve. Demokracia nė Veprim mbėshtetė promovimin e zgjedhjeve tė lira si pjesėn mė thelbėsore pėr njė shoqėri demokratike.

Objektivi kryesor i Demokracisė nė Veprim ėshtė sigurimi i njė procesi zgjedhor sipas standardeve ndėrkombėtare dhe udhėheqje politike qė inspiron besim tek qytetarėt.

Stimulimi i besimit nė praktikat demokratike pėrmes promovimit dhe mbėshtetjes sė zgjedhjeve tė lira dhe tė drejta ėshtė misioni qė mban koalicioni Demokracia nė Veprim.

Pėrmes pjesėmarrjes sė shoqėrisė civile ky koalicion promovon: pjesėmarrjen nė zgjedhje tė lira pėrmes edukimit tė votuesve, ndėrtimin e besimit nė transparencė dhe zgjedhje tė paanshme parlamentare dhe lokale, promovon te drejtėn dhe obligimin e qytetarėve qė tė jenė pjesė e procesit zgjedhor, bashkėpunon me organizata vendore, rajonale dhe ndėrkombėtare pėr avancimin e jetės demokratike nė Kosovė.

Gjatė monitorimit tė procesit tė rivotimit nė Komunėn e Mitrovicės nga Demokracia nė Veprim (DV) kanė qenė tė angazhuar rreth 130 vėzhgues statik dhe 20 vėzhgues mobilė. Po ashtu Demokracia nė Veprim, ditėn e votimit me 23 janar 2011 ka pasur Qendrėn e saj tė thirrjeve dhe komunikimit me publikun, ku tė angazhuar kanė qenė rreth 20 vullnetar.

Dalja nė votime

Bazuar nė tė dhėnat e vėzhguesve tė Demokracisė nė Veprim tė drejtėn pėr tė hedhur votėn e tyre nė kutitė e votimit nė Komunėn e Mitrovicės e kanė shfrytėzuar: 22.473 apo 25.88% votues nga gjithsej 86.834 sa ishin tė regjistruar nė listėn pėrfundimtare tė votuesve.

Gjetjet e pėrgjithshme nga dita e zgjedhjeve:

  1. Demokracia nė Veprim, procesin e rivotimit nė komunėn e Mitrovicės me 23 janar 2011, pėrkundėr disa parregullsive tė vogla, e vlerėson si njė proces zgjedhor tė qetė, tė rregullt dhe demokratik.


  2. Demokracia nė Veprim e vlerėson shqetėsues numrin e vogėl tė daljes nė votime tė qytetarėve tė komunės sė Mitrovicės.


  3. Nga aspekti i organizimit teknik, KQZ ka siguruar qė materiali i domosdoshėm zgjedhor tė jetė i pranishėm nė tė gjitha vendvotimet nė kohėn e duhur, si dhe nuk ėshtė shėnuar ndonjė rast ku ka pasur vėrejtje mbi kualitetin e kėtyre materialeve.


  4. Gjatė kėtij procesi janė evidentuar rreth 38 raste ku i njėjti person ka asistuar mė shumė se njė person.


  5. Po ashtu gjatė kėtij procesi tė rivotimit janė evidentuar 6 raste tė votimeve tė shumėfishta.


  6. Votimi familjar edhe mė tutje mbetet shkelja mė e shpeshtė nė proceset zgjedhore nė Kosovė. Votimi familjarė apo prezenca e dy e mė shumė persona nė kabinėn e votimit kanė qenė raste tė shprehura nė shumė vendvotime. Janė evidentuar mbi 446 raste tė votimeve familjare.


  7. Gjithashtu janė evidentuar dy raste nė dy vendvotime tė ndryshme tė prezencės sė personave tė paautorizuar.


  8. Gjatė procesit tė numėrimit tė votave, nė dy vendvotime janė evidentuar raste ku komisionerėt e njė subjekti politik kanė plotėsuar disa fletėvotimeve tė paplotėsuara nga votuesit, duke ia vėnė numrin e votave kandidatėve sipas preferencės sė komisionerėve.