BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

06 korrik 2011

Demokracia nė Veprim – pjesė e Grupit Punues pėr Zgjedhje

Prishtinė, 06 korrik 2011, Tė mėrkurėn Kuvendi i Kosovės, pėrkatėsisht Komisioni ad-hoc Parlamentar pėr Amandamentimin e Ligjit pėr Zgjedhjet e Pėrgjithshme konstituoi Grupin Punues pėr Zgjedhje (GPZ). Me vendim tė komisionit nė fjalė, si njėri nga njėzet (20) anėtarėt e kėtij grupi ėshtė pėrzgjedhur edhe pėrfaqėsuesi i “Demokracisė nė Veprim”, gjegjėsisht udhėheqėsi i koalicionit z. Ismet Kryeziu. Anėtarėt e GPZ –sė pėr kryesuese tė grupit pėrcaktuan znj. Valdete Daka.
GPZ ka pėr qėllim qė tė shqyrtojė dhe sugjerojė amendamente nė legjislacionin nė fuqi, bazuar nga ēėshtjet e identifikuara. Anėtarėsia e GPZ pėrbėhet nga gjithsej 20 anėtarė, nga tė cilėt 14 vendorė dhe 6 ndėrkombėtarė. Anėtarėt vendorė janė 9 deputetė – anėtarė tė Komisionit pėr Reformė Zgjedhore, pėrfaqėsues tė KQZ-sė, pėrfaqėsues tė Zyrės sė Presidentit, tė PZAP-sė, tė Grupit Joformal tė Deputeteve tė Kuvendit tė Kosovės, Grupi Joformal i Deputetėve tė Rinj dhe dy pėrfaqėsues tė Organizatave tė Shoqėrisė Civile nga tė cilėt njėri pėrfaqėsues i Demokracisė nė Veprim. Po ashtu, pjesė e GPZ do tė jenė edhe pėrfaqėsuesit ndėrkombėtar tė cilėt do tė kenė rol kėshillues si pėrfaqėsues nga Zyra Ndėrlidhėse e Komisionit Evropian, Zyra Civile Ndėrkombėtare (ICO), OSBE-ja, Ambasada e ShBA-ve dhe ajo e Mbretėrisė sė Bashkuar dhe njė pėrfaqėsues nga USAID/NDI/IFES. Takimi i radhės i kėtij grupi do tė mbahet me 11 Korrik 2011, nė kuadėr tė punėtorisė katėr - ditore e cila organizohet nė Durrės.