BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

04 tetor 2011

Amendamentimi i Kushtetutės – qytetarėt japin mendiminPrizren, 4 tetor 2011 - Demokracia nė Veprim nė Bashkėpunim me Komisionin parlamentar pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, ka organizuar tė martėn nė Prizren debatin publik me qytetarė, lidhur me amendamentimin e Kushtetutės, gjegjėsisht zgjedhjen e drejtpėrdrejt tė Presidentit.

Nė panelin diskutues kanė marrė pjesė anėtarėt e komisionit, pėrfaqėsuesi nga koalicioni i organizatave joqeveritare vendore Demokracia nė Veprim dhe kryetari i komunės sė Prizrenit, Ramdan Muja.

Anėtarėt e komisonit fillimisht sqaruan dilemat rreth opcioneve tė mundėshme tė amendamenteve kushtetuese si dhe kėrkuan mendimin e qytetarėve pėr amendamentet pėr tė cilat komisioni do tė vendos pas debateve publike me qytetarė.

Interesimi i qytetarėve, i parapriu ēėshtjeve tė ndryshme tė cilat i’u adresuan kėtij komisioni. Ēėshtja e zėvendėspresidentit ishte njėra nga ēėshtjet qė gjeti pėrkrahjen dhe interesimin mė tė madh tė qytetarėve.

Ēėshtje tjetėr qė u diskutua me mjaft interes ishte edhe vendi se ku do tė duhej tė mbahet betimi, pėr tė cilėn u dhanė disa opsione, si dhe u propozuan ide rreth tekstit tė betimit tė cilėn e mban Presidenti i ardhsėm.

Ndėrsa sa i pėrket dy-shtetėsisė sė presidentit tė ardhshėm, pati diversitet tė mendimeve, disa ishin pėr tė pasur dy shtetėsi tė tjerėt pėrkrahėn iden qė tė mbahet vetėm njė shtetėsi. Konsultimet publike pasdite do tė mbahen edhe nė Komunėn e Mamushės.