BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

18 tetor 2011

Dilema nė Gjakovė, a kanė tė drejtė shkelėsit e Kushtetutės tė kandidojnė pėr President?Gjakovė, 18 tetor 2011 - Demokracia nė Veprim nė bashkėpunim me Komisionin pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, mbajti debatin publik nė Gjakovė, ku ėshtė diskutuar pėr procesit tė amendamentimit tė Kushtetutės, qė do tė mundėsonte zgjedhjen e drejtpėrdrejt tė presidentit.

Anėtarėt e kėtij komisioni, Arsim Bajrami, Ardian Gjini dhe Arben Gashi, tė pranishmėve ju prezantuan alternativat qė kanė mbetur tė hapura. Nga ana tjetėr, pėrfaqėsuesi i koalicionit tė OJQ-ve Demokracia nė Veprim, Faton Canhasi inkurajoi qytetarėt qė tė jenė sa mė aktiv dhe i ftoi qė tė japin mendimet e tyre, duke iu rikujtuar qė anėtarėt e komisionit janė zotuar se do t’i marrin parasysh kėto kėrkesa nė amendamentimin pėrfundimtar kushtetues.

Njėra ndėr dilemat qė nuk ishte pėrmendur mė herėt, ishte ēėshtja e mundėsisė sė kandidimit pėr postin e presidentit, personat tė cilėt mė parė kanė bėrė shkelje tė Kushtetutės.

Po ashtu, qytetarėt kėrkuan nga Komisioni Kushtetues qė tė shqyrtojė mundėsinė e rritjes sė kompetencave tė presidentit, si dhe tė precizohen kompetencat e tij nė raport me kryeministrin. Arsyeja e kėsaj kėrkese vinte nga fakti qė kompetencat e njėrit dhe tjetrit nė disa raste janė tė ndėrvarura dhe kjo paqartėsi mbase mund tė sjell deri nė kriza institucionale nė tė ardhmen.

Nė dilemėn se a duhet tė ketė zėvendėspresident, qytetarėt paraqitėn mundėsinė qė tė mos ketė nevojė pėr kėtė post, duke u specifikuar qė nė rast se do tė ketė, posti i tij tė quhet si nėnpresident.