BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

29 tetor 2011

Presidenti tė ketė pėrfaqėsues nė KQZ - kėrkesė e gjilanasveGjakovė, 18 tetor 2011 Gjilan, 21 tetor 2011 - Demokracia nė Veprim nė bashkėpunim me Komisionin pėr Amendamentimin e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, mbajti debatin e radhės nė qytetin e Gjilanit.

Anėtarėt e Komisionit, Arsim Bajrami dhe Hydajet Hyseni, informuan qytetarėt pėr debatet e mbajtura deri mė tani, si dhe ftuan edhe qytetarėt e Gjilanit tė japin kontributin e tyre nė amendamentmin e Kushtetutės sė Kosovės, ndryshime tė cilat kanė tė bėjnė vetėm mė zgjedhjen e Presidentit.

Dilemat e hapura pėr tė cilat qytetarėt e Gjilanit diskutuan ishin tė ndryshme. Qytetarėt e Gjilanit kėrkuan sqarim, se sa duhet tė zgjasė koha e mbledhjes sė nėnshkrimeve qė njė kandidat duhet t’i sigurojė. Po ashtu, pyetėn edhe pėr mundėsinė qė kandidati pėr President tė ketė njė pėrfaqėsues nė Komisionin Zgjedhor.

Rreth ēėshtjes sė dyshtetėsisė, pati mendime tė ndryshme, se a duhet tė mbahet vetėm njė shtetėsi apo se duhet dhėnė dorėheqje nga dyshtetėsia pas momentit tė dhėnies sė betimit. Ndėrsa, opsioni pėr tė pasur zėvendėspresident mori sugjerime qė e mbėshtetėn dhe e kundėrshtuan kėtė post. Sa i pėrket zėvendėsimit tė Presidentit, qytetarėt propozuan qė kjo tė bėhet nga zėvendėspresidenti, por disa kėrkuan qė tė zėvendėsohet nga kryetari i Parlamentit, mirėpo kompetencat e tij tė jenė tė jenė mė tė definuara gjatė ushtrimit tė kėsaj detyre.

Ēėshtja e betimit, pėrpos qė u dhanė opsione tė ndryshme pėr vendin e mbajtjes, qytetarėt sqaruan se e rėndėsishme ėshtė qė Presidenti tė betohet para popullit dhe vendi i betimit mos tė jetė nė kundėrshtim me karakterin unifikues tė pozitės qė ka Presidenti.

Deri tash Komisioni pėr Amendamentmin e Kushtetutės ka mbajtur debate publike me qytetarė nė kėto qytete, Prizren, Mamushė, Mitrovicė,Drenas, Gjakovė, Pejė, Ferizaj dhe Gjilan, pėr tė vazhduar nė Graqanicė dhe nė Prishtinė.