BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

27 maj 2012

Komunikatė pėr media - ora 14:00Ferizaj, 27 Maj 2012 - Demokracia nė Veprim po vazhdon monitorimin e procesit zgjedhor nė Ferizaj. Sipas raportimeve tė vėzhguesve tanė, deri nė orėn 13:00, mbarėvajtja e procesit zgjedhor ėshtė si nė vijim:

Rrjedha e votimit

Bazuar nė tė dhėnat e vėzhguesve tė DnV-sė deri nė kėtė periudhė raportuese vlerėsimi i pėrgjithshėm ėshtė qė procesi po zhvillohet i qetė dhė pa ndonjė parregullesi tė theksuar qė demton procesin.

Megjithatė janė identifikuar disa parregullsi tė cilat po e pėrcjellin edhe kėtė proces zgjedhor :

  • Qytetarėt kanė vėshtirėsi me gjetjen e emrave tė tyre nė listat e votuesve :

Edhe mė tutje po shtohet numri i qytetarėve, emri i tė cilėve mungon nė listat e votuesve. Rastet e tilla janė evidentuar nė qendrat 2513d, 2510d.

  • Vazhdojnė tė jenė prezente Votimet familjare:


Edhe nė raundin e dytė zgjedhor edhe pse me numėr tė ulėt pjesėmarrjeje nė procesin zgjedhor nė krhasim me perqindjen e pjesėmarrjes sė qytetarėve nė votim, vazhdon trendi i rasteve tė shumta tė votimeve familjare. Ky fenomen ėshtė evidentuar nė numėr tė konsiderueshėm tė vendvotimeve.

  • Personat e paautorizuar


Pėr dallim nga raundi i parė zgjedhor, personat e pautorizuar deri nė kėtė kohė ėshtė vėrejtur vetėm njė person nė njė qendėr votimi, nr 2516d.

Kushtet dhe rrethanat pėr votim tė lirė

Deri mė tani nuk ėshtė vėrejtur ndonjė ndėrhyrje, kėrcėnim apo nevojė tė ndėrhyrjes tė organeve tė rendit apo dhe mbylljes sė ndonjė vendvotimi qė do tė dukej si arsye qė pengon qytetarėt pėr tė votuar nė mėnyrė tė lirshme.

Pjesėmarrja nė votime

Sipas tė dhėnave tė DnV-sė, pjesėmarrja e qytetarėve nė votime deri nė orėn 13:00 ėshtė rreth 12 pėr qind e numrit tė pėrgjithshėm tė votuesve nė komunėn e Ferizajt.