BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

17 qershor 2012

Komunikatė pėr media - ora 10:00Kaēanik, 17 Qershor 2012, ora 10:00 - Demokracia nė Veprim ėshtė duke monitoruar zgjedhjet e jashtėzakonshme pėr kryetar nė Komunėn e Kaēanikut me rreth 40 vėzhgues, pėrfshirė ēdo qendėr tė votimit, si dhe me disa ekipe mobile. Nga informatat e monitoruesve tanė deri nė orėn 09:00 janė paraqitur tė dhėnat si nė vijim:

Aspeketi teknik i mbarėvajtjes sė procesit tė votimit
Tė gjitha qendrat e votimit nė Komunėn e Kaēanik kanė qenė tė gatshme pėr votim dhe janė hapur me kohė, pėrkatėsisht nė orėn 7:00. Materialet senzitive kanė ardhur me kohė nė vendvotime gjė qė ka mundėsuar fillimin e rregullt tė procesit tė votimit. Nė tė gjitha kėto qendra, pjesėmarrja e komisionerėve ėshtė nė numrin dhe kohėn e duhur sipas planifikimit dhe procedurave ligjore.


Fillimi i rrjedhės sė votimit
Sipas monitoruesve tė DnV-sė, deri nė orėn 09:00, komisionerėt po zbatojnė tė gjitha procedurat e parapara rreth evidentimit dhe verifikimit tė dokumentave, tė procedurės sė shenjimit me sprej dhe kontrollit me llamba ultraviolente.

Deri mė tani, janė evidentuar dy raste tė tentimit pėr tė votuar me dokumente jovalide, nė 0707 D ( Doganaj), i pari ka tentuar tė votojė me kartelė tė bankės, ndėrsa i dyti me kopje tė letėrnjoftime, tė dy kėto raste tė parandaluara nga komisionerėt.

Kushtet dhe rrethanat pėr votim tė lirė
Nė 16 qendrat e votimit nė Kaēanik, deri mė tani nuk ėshtė hasur prania e personave tė paautorizuar, nuk janė vėrejtur presione dhe nuk janė evidentuar pritje tė gjata.

Gatishmėria e qytetarėve pėr pjesėmarrje nė votim
Sipas raporteve tė monitoruesve tė Demokracisė nė Veprim, deri nė orėn 09:00, tė drejtėn pėr tė votuar e kanė shfrytėzuar rreth 4 pėr qind e votuesve tė Komunės sė Kaēanikut. Pjesėmarrja mė e madhe e votuesve ėshtė raportuar nė qendrat e votimit brenda qytetit tė Kaēanikut.

DvV u bėnė thirrje tė gjithė qytetarėve tė Komunės sė Kaēanikut qė tė marrin pjesė nė zgjedhje.