BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

23 qershor 2013

Zgjedhjet parlamentare tė 23 qershorit nė ShqipėriTiranė, 23 qershor 2013 - Me pėrkrahjen e Organizatės pėr Siguri dhe Bashkėpunim nė Europė (OSBE), DnV dėrgoi tetė (8) vėzhgues afatshkurtėr nė zgjedhjet parlamentare tė 23 qershorit nė Shqipėri. Qėllimi kryesor i vėzhgimit tė kėtyre zgjedhjeve ishte qė tė bėhej njė analizė e pilot-projekteve pėr pėrdorimin e teknologjisė sė zgjedhjeve nė Shqipėri, si dhe tė bėhej njė studim fizibiliteti pėr pėrdorimin e kėsaj teknologjie nė tė ardhmen nė Kosovė. Vėzhguesit janė ndarė nė dy grupe, katėr vėzhgues nė Tiranė ku do tė pėrdorej teknologjia pėr identifikimin biometrik tė votuesve dhe katėr tė tjerė nė Fier ku do tė pėrdorej teknologjia pėr numėrimin e fletėvotimeve. Gjatė procesit zgjedhor vėzhguesit kanė qenė tė lėvizshėm, duke mbuluar mbi 15 qendra tė votimit nė ditėn e zgjedhjeve dhe 6 qendra tė numėrimit pėr tė vėzhguar pranimin e materialeve, hapjen e kutive dhe numėrimin e fletėvotimeve. Vėzhguesit gjithashtu kanė vizituar selitė e Partisė Demoraktike (PD), Partisė Socialiste (PS), Aleancės Kuq e Zi (AKZ), si dhe qendrėn e thirrjeve tė koalicionit tė vėzhguesve vendor, tė cilėt kishin pasur rreth 700 vėzhgues nė qendra tė ndryshme tė votimit.


[ Shkarkoni raportin e plotė kėtu ]