BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

10 korrik 2013

Komunikatė pėr MediaPrishtinė, 16 korrik 2013 - Demokracia nė Veprim (DnV) ka organizuar tryezėn me temėn “Zgjedhjet nė Shqipėri – Ēka mund tė mėsojė Kosova”, ku morrėn pjesė pėrfaqėsues tė subjekteve politike, shoqėrisė civile, Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve dhe organizatave ndėrkombėtare.

Nė hapjen e kėsaj tryeze, udhėheqėsi i DnV, Ismet Kryeziu, theksoi se me mbėshtetjen e OSBE-sė nė Kosovė, DnV dėrgoi tetė (8) vėzhgues afatshkurtėr, katėr (4) prej tyre nė Fier, dhe katėr (4) tė tjerė nė Tiranė. Ndėrkohė, Zėvendės Drejtori i Programit tė Zgjedhjeve tė OSBE-sė, Bujar Basha, theksoi qė OSBE beson qė shoqėria civile mund tė jap njė kontribut tė veēantė pėr avancimin e procesit zgjedhor.

Gjatė kėsaj tryeze ėshtė prezantuar raporti i DnV-sė mbi mėsimet e nxjerra nga vėzhgimi i zgjedhjeve nė Shqipėri. Koordinatori i DnV-sė, Dardan Berisha, tha nė mes tė tjerash qė procesi i votimit kishte vijuar nė mėnyrė tė rregullt nė tė gjitha qendrat e votimit tė mbuluara nga vėzhguesit e DnV. Ai gjithashtu foli pėr pilot-projektet pėr pėrdorimin e teknologjisė, duke theksuar se nuk duhet tė krijohen obligime ligjore pėr KQZ-nė qė tė pėrdorė teknologji zgjedhore pėr identifikim apo numėrim tė fletėvotimeve, nėse nuk i ėshtė dhėnė KQZ-sė kohė e mjaftueshme pėr planifikim dhe testim tė kėtyre teknologjive. Gjithashtu, motivi pėr pėrdorimin e teknologjisė nuk duhet tė jetė vetėm pėr tė adresuar problemet e parregullsive zgjedhore, sepse mund tė kemi parregullsi edhe nėse e pėrdorim teknologjinė.

Deputetja e Kuvendit tė Kosovės, Alma Lama, ngriti ēėshtjen e fotografimit tė fletėvotimeve dhe rritjen e transparencės sė procesit pėr numėrim tė votave, nėse fletėvotimet skanohen dhe shfaqen nė ekrane televizive. Ndėrkohė, pėrfaqėsuesi i Lėvizjes Vetėvendosje, Bojken Abazi, pėrmendi nevojėn pėr siguri gjatė procesit zgjedhor nė Kosovė, nė mėnyrė qė tė iu lejohet votuesve tė votojnė nė mėnyrė tė rregullt.

Deputeti nga radhėt e PDK-sė, Halit Krasniqi, theksoi se rezultatet e zgjedhjeve nė Shqipėri kanė treguar se mė nuk kemi parti tė ndara nė baza rajonale, dhe pėrmendi kulturėn politike tė pranimit tė rezultateve tė zgjedhjeve nė Shqipėri.

Nė panelin diskutues, ishin tė ftuar edhe anėtarė tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, tė cilėt gjithashtu kishin vėzhguar zgjedhjet nė Shqipėri. Alban Krasniqi, anėtar i KQZ-sė nga Lėvizja Vetėvendosje, pėrmendi disa mėsime tė nxjerra nga vėzhgimi i zgjedhjeve nė Shqipėri, siē janė: nevoja pėr rritjen e numrit tė qendrave tė votimit pėr tė iu mundėsuar votuesve qasje mė tė afėrt nė vendvotime dhe pėrgatitja profesionale e KQZ-sė nė Shqipėri pėr administrim tė procesit zgjedhor dhe nxjerrje tė rezultateve. Duke folur pėr pėrparėsitė dhe mangėsitė e numėrimit tė votave nė nivel rajonal, Krasniqi theksoi se ėshtė mė mirė tė bėhet numėrimi nė nivel rajonal, pėr shkak qė komisionerėt nė vendvotime janė tė lodhur nga dita e zgjedhjeve, dhe nuk janė as fizikisht tė aftė pėr tė numėruar votat nė mėnyrė tė rregullt. Ai pranoi se qendrat rajonale tė numėrimit mund tė vonojnė nxjerrjen e rezultateve, mirėpo pėr tė ėshtė mė shumė e rėndėsishme qė rezultatet tė dalin tė sakta, se tė dalin nė mėnyrė tė shpejtė e tė gabuar.