BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

26 korrik 2013

Vendimi i DnV lidhur me kualifikimet e vėzhguesve

Me datėn 26 Korrik 2013, Demokracia nė Veprim (DnV) ka marrė vendim mbi kualifikimet qė duhet pėrmbushur vėzhguesit afatshkurtėr dhe afatgjatė pėr tė qenė vėzhgues tė DnV. DnV vendos kėto kualifikime nė mėnyrė qė tė ketė vėzhgues profesional tė cilėt i respektojnė planet e punės dhe parimet e DnV si dhe rregullat pėr vėzhgimin e zgjedhjeve:

1) Vėzhguesit duhet tė:
 • Kenė pėrfunduar sė paku nivelin e mesėm tė shkollimit. Preferohet nėse vėzhguesit e kanė pėrfunduar apo janė duke i ndjekur mėsimet universitare;

 • Jenė mbi moshėn 21 vjeēare;

 • Jenė fizikisht tė pėrgatitur dhe tė pėrshkutuar pėr tė vėzhguar procesin zgjedhor;

 • Respektojnė parimet kryesore tė DnV: pa-anshmėria, saktėsia, transparenca, gjithėpėrfshirja;

 • Respektojnė kodin e mirėsjelljes pėr vėzhguesit, standardet the rregullat pėr vėzhgimin e zgjedhjeve.


2) Vėzhguesit nuk duhet tė jenė:
 • Persona tė cilėt nuk kanė tė drejtė vote nė zgjedhjet e Republikės sė Kosovės.

 • Anėtarė tė regjistruar tė ndonjė subjekti politik qė garon nė zgjedhje;

 • Persona tė cilėt kandidojnė pėr zgjedhje;

 • Anėtarė tė trupave menaxhues tė zgjedhjeve;

 • Persona tė cilėt janė nėn hetime pėr ndonjė parregullėsi zgjedhore nė tė kaluarėn.

 • Anėtarė tė Forcės tė Sigurisė tė Kosovės, Policisė sė Kosovės, apo intelegjencės.


Gjatė rekrutimit tė vėzhguesve, Sekretariati i DnV-sė bashkėpunon me kordinatorėt rajonal qė tė sigurojnė, aq sa ėshtė e mundur, qė vėzhguesit ti pėrmbushin kualifikimet e pėrcaktuara nė kėtė vendim.