BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

19 shtator 2013

Te verbrit njoftohen me procesin zgjedhorPrishtinė, 17 shtator 2013. Me moton “Unė votoj vet”, Demokracia nė Veprim ka organizuar njė tryezė me personat e verbėr dhe me te pamė tė dobėsuar te komunės sė Prishtinės. Nė kėtė tryezė janė diskutuar tė drejtat qė gėzojnė personat me nevoja tė veēanta, nė veēanti personat e verbėr, nė procesin zgjedhor. Ata u njoftuan se KQZ edhe kėtė vit do iu vė nė dispozicion shabllonėt nė shkrimin Brail pėr tė ju mundėsuar personave tė verbėr tė votojnė nė mėnyrė tė pavarur. Duke folur pėr procedurėn e votimit pėr personat e verbėr ose me pamė tė dobėsuar, Shqipe Pantina, anėtare e bordit tė Demokracisė nė Veprim, i informoi pjesėmarrėsit qė nė ēdo Qendėr Votimi do tė ketė shabllonė nė shkrimin Brail dhe se tė njėjtit duhet tė kėrkohen nga kryesuesit e vendvotimeve.
Tė verbėritė shprehėn mirėnjohjen e tyre pėr informatat e ofruara por paraqiten edhe vėrejtjet e tyre pėr mangėsitė e zgjedhjeve tė mėhershme. Ata kėrkuan qė komisionarėt ė zgjedhjeve tė informohen me mirė rreth shabllonėve sepse nė tė kaluarėn pėrkundėr insistimit tė tė verbėrve shabllonėt nuk u janė ofruar ngase komisionarėt nuk e kanė ditė se ēfarė janė ata. Ose edhe kur i janė ofruar tė verbėrve shabllonet, atyre nuk iu janė dhėnė udhėzimet e nevojshme pėr pėrdorimin e tyre.
Demokracia nė Veprim nė vazhdimėsi ėshtė duke organizuar tryeza tė tilla me kategori tė ndryshme tė personave me nevoja tė veēanta pėr tė i njoftuar ata me procesin zgjedhor dhe pėr t’i nxitur tė marrin pjesė nė Zgjedhje.