BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

02 tetor 2013

Demokracia nė Veprim prezanton planin dhe pėrgatitjet pėr vėzhgimin e zgjedhjevePrishtinė, 2 tetor 2013. - Rrjeti i OJQ-ve Demokracia nė Veprim (DnV) ka mbajtur njė konferencė pėr media ku ėshtė prezantuar plani dhe pėrgatitjet qė i ka bėrė ky rrjet pėr vėzhgimin e zgjedhjeve lokale tė 03 nėntorit 2013. Nė konferencė kanė marrė pjesė edhe Ambasadori i Mbretėrisė sė Bashkuar nė Kosovė, Ian Cliff dhe Ambasadori i Norvegjisė nė Kosovė, Jan Braathu.

Petrit Zogaj, anėtar i bordit tė DnV-sė ka folur pėr pėrgatitjet qė janė bėrė deri mė tani, duke pėrfshirė trajnimet, punėtoritė, fushatat vetėdijesuese, debatet, etj, aktivitete kėto tė mbėshtetura nga USAID pėrmes NDI. Ai ka thėnė se DnV ka trajnuar nė terren 50 vėzhgues afatgjatė pėrgjegjės pėr trajnimin e vėzhguesve tė zgjedhjeve dhe monitorimin e fushatės parazgjedhore. “Demokracia nė Veprim ka trajnuar dhe po trajnon gjithsej 1600 vėzhgues pėr ditėn e zgjedhjeve, tė cilėt do tė monitorojnė procesin mė 3 nėntor. Demokracia nė Veprim do tė publikoj rezultatet paraprake pėr kryetar nė tetė (8) komuna tė Kosovės: Prishtinė, Prizren, Mitrovicė, Mitrovicė tė Veriut, Gjilan, Ferizaj, Gjakovė dhe Pejė”, ka thėnė Zogaj nė konferencė.

Nė emėr tė Demokracisė nė Veprim, ai u ka bėrė thirrje institucioneve, siē ėshtė Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) qė tė angazhohet maksimalisht qė aspektet teknike, procedurale dhe organizative ta kenė vėmendjen e duhur, nė mėnyrė qė qytetarėt e Kosovės tė shohin zgjedhje tė lira, demokratike dhe tė ndershme.
“Demokracia nė Veprim kėrkon nga subjektet politike qė tė respektojnė ligjet, rregulloret dhe tė gjitha dokumentet nė fuqi nė funksion tė njė fushate tė qetė, konkurruese dhe tė hapur pėrballė qytetarėve tė Kosovės. Njė fushatė e lirė, ku do tė ofroheshin programe qeverisėse dhe ku interesi i qytetarėve do tė ishte brenga kryesore e subjekteve politike, do tķ jepte frymė demokracisė dhe shtetit tė sapo filluar”, ka thėnė ai.

Ambasador i Mbretėrisė sė Bashkuar nė Republikėn e Kosovės, Ian Cliff ka theksuar rėndėsinė qė kanė kėto zgjedhje pėr Kosovėn. “Nė shumė vende fokusi ėshtė nė zgjedhje parlamentare, por duke pasur parasysh situatėn nė Kosovė, procesin e decentralizimit dhe organizimin edhe nė komunat nė veri me lehtėsimin e OSBE-sė, kėto zgjedhje janė shumė tė veēanta pėr Kosovėn. Mbretėria e Bashkuar ėshtė e pėrkushtuar pėr zgjedhje tė lira dhe tė drejta. Zgjedhjet e 2010 janė manipuluar dhe manipulimet e dėmtojnė demokracinė.”, ka thėnė ambasadori Cliff, ndėrkohė ka dhėnė mesazhin pėr tė dalė nė zgjedhje dhe siē tha ai, ėshtė ma mirė se sa bojkotimi. Ai ka shtuar se ėshtė mė rėndėsi tė tregohen kėrcėnimet ose blerja e votave. “Bashkėsia ndėrkombėtare nuk do tė mbyll sytė nė parregullsitė. Ėshtė shumė keq qė nuk ka ndodh reforma zgjedhore, por ėshtė me rėndėsi qė ta kemi para zgjedhjeve parlamentare”, ka thėnė ai.

Nga ana tjetėr, Ambasador i Norvegjisė nė Republikėn e Kosovės, Jan Braathu ka vlerėsuar faktin se zgjedhjet do tė monitorohen edhe nga Bashkimi Evropian. Ai u ka bėrė thirrje qytetarėve tė Kosovės tė dalin nė zgjedhje. “Ėshtė shumė me rėndėsi qė qytetarėt e Kosovės marrin pėrgjegjėsi pėr vendin e vetė, kėto janė zgjedhjet e juaja. Jam shumė i gėzuar qė Demokracia nė Veprim do tė bėjė monitorimin”, ka thėnė ambasadori Braathu, ndėrkohė ka shtuar se pjesėmarrja nė zgjedhje ėshtė shumė e rėndėsishme. Ai ka shtuar se nuk mund tė gjeni parti politike me tė cilėn pajtoheni 100%. “Rezultatet ndikojnė nė jetėn e juaj. Ėshtė njė mundėsi qė tė angazhoheni nė sistem”, ka thėnė ndėr tjera ambasadori Braathu.

Nė konferencė ėshtė thėnė po ashtu se Demokracia nė Veprim kėrkon qė Prokuroria e Shtetit tė tregohet mė aktive se nė tė gjitha zgjedhjet e kaluara, nė mėnyrė qė shkelėsit e ligjeve dhe tė procedurave, gjatė fushatės dhe nė ditėn e zgjedhjeve tė hetohen dhe tė ndėshkohen. Ky do tė ishte shembulli mė i mirė qė qytetarėve tė vendit tu jepet mesazh i pėrkushtimit nga ky institucion pėr keqbėrėsit dhe shkelėsit e ligjit.

Po ashtu, Demokracia ne Veprim ju benė thirrje tė gjithė qytetarėve tė Kosovės qė tė pėrcjellin fushatėn zgjedhore, te jenė pjesė aktive e diskutimeve pėr programet e subjekteve politike dhe te kandidateve te tyre, si dhe t'i sfidojnė ato programe me problemet qe ata kanė. Demokracia nė Veprim kėrkon qė qytetarėt tė jenė aktiv nė kėto zgjedhje dhe tė dalin nė numėr sa mė tė madh, duke ushtruar kėshtu tė drejtėn kushtetuese dhe njėkohėsisht duke adresuar problemet dhe sfidat pėr qeverisjen lokale.

Njė risi e monitorimit tė kėtyre zgjedhjeve nga Demokracia nė Veprim do tė jetė ofrimi i mundėsisė pėr qytetarėt qė pėrmes njė uebfaqeje interaktive t’ju ofrojė qytetarėve mundėsi qė tė njoftojnė pėr parregullsitė potenciale qė ata mund tė hasin gjatė procesit zgjedhor. Pėr mė tepėr, nė partneritet me Fondacionin SOROS, Demokracia nė Veprim, do tė ofrojė qytetarėve mundėsinė qė pėrmes SMS falas tė dėrgojnė mesazhe pėr parregullsitė qė hasin gjatė procesit zgjedhor nė numrin: 500 88.