BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

21 tetor 2013

Fushatė e qetė me shkelje tė kodit tė mirėsjelljesPrishtinė, 21 tetor 2013 – Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” DnV ka prezantuar tė hėnėn tė gjeturat nga monitorimi i javės sė dytė tė fushatės zgjedhore. Nė konferencė pėr media ėshtė vlerėsuar se fushata nė pėrgjithėsi po zhvillohet e qetė dhe pa ndonjė incident serioz, nė pėrjashtim tė veriut tė vendit. Me kėtė rast, DnV dėnon incidentet nė veri tė vendit dhe kėrkon nga organet pėrgjegjėse tė ofrojnė sigurinė e nevojshme pėr mbarėvajtjen e procesit elektoral.

Driton Selmanaj nga DnV ka prezantuar tė gjeturat e raportit, duke filluar me emėrimin e Goran Zdravkovic nė pozitėn e Zėvendės-Kryeshefit Ekzekutiv tė KQZ, edhe pse siē tha ai, vetė Zdravkovic ishte anėtar i KQZ-sė dhe anėtar i panelit intervistues tė krijuar nga KQZ pėr kėtė pozitė.

Ai mė tej ka folur edhe pėr mangėsitė tjera tė gjetura nga monitorimi i fushatės. “Duke e pas parasysh rėndėsinė qė kanė komisionerėt nė ditėn e zgjedhjeve, Demokracia nė Veprim nė vazhdimėsi ka kėrkuar nga KQZ qė tė ketė njė fokus tė veēantė nė trajnimin e tyre. Fatkeqėsisht, nė bazė tė monitorimeve tė bėra gjerė mė tani tė disa prej trajnimeve tė anėtarėve tė KVV-ve (ato janė nė proces e sipėr) vėrehet njė mungesė e madhe e komisionerėve nė trajnime”, ka thėnė Selmanaj. Sipas tij, pėrveē kėsaj, DnV ėshtė e shqetėsuar edhe mė testin tė cilin u nėnshtrohen anėtarėt e KVV-ve pas trajnimit. “Vėzhguesit e DnV-sė kanė marrė njė kopje tė kėtij testi i cili pėrveē qė nė disa raste ėshtė konfuz ėshtė pėrplot gabime drejtshkrimore. Pėrmbajtja e tillė e testit shton edhe mė shumė shqetėsimet tona pėr pėrmbajtjen e trajnimeve dhe pėr kualifikimet e personave qė janė duke kryer trajnimet”, ka thėnė ai, ndėrkohė ka bėrė thirrje qė KQZ-sė tė shtojė mbikėqyrjen pėr trajnimet e mbetura si dhe menjėherė tė tėrheq nga pėrdorimi testin pėr anėtarėt e KVV-ve pasi qė i njėjti pėrmban pyetje konfuze por ka edhe gabime tė shumta drejtshkrimore.

Nė konferencė ėshtė potencuar edhe pėrfshirja nė listat e votuesve dhe procesin e votimit tė njerėzve me tė meta tė rėnda psikike dhe pa zotėsi veprimi. Me kėtė rast, DnV kėrkon nga Enti dhe familjarėt e pacientėve qė trajtohen nė kėtė qendėr, qė tė kėrkojnė nga Gjykatat kompetente dhe me rekomandim tė profesionistit shėndetėsor, tė nxjerrin vendime ku pacientėve tė tillė u hiqet zotėsia pėr tė vepruar dhe me kėtė u hiqet e drejta pėr tė votuar. “Me qėllim qė kėta pacientė tė mos abuzohen dhe votat e tilla mos tė jenė objekt manipulimi i personave tė papėrgjegjshėm, DnV po ashtu ju bėn thirrje institucioneve qė administrojnė procesin zgjedhor si KQZ dhe KKZ, qė nė Entin e trajtimit Special nė Shtime, tė mos organizojnė fare proces tė votimit”, ka theksuar Selmanaj.
Ai po ashtu ka folur edhe pėr tė dhėnat e Entit tė Statistikave tė Kosovės nga Regjistrimi i fundit i Popullsisė ka dal se nė Kosovė jetojnė 1,815,606 banorė rezidentė, qė i bie vetėm 36.249 mė shumė se sa ka votues Kosova nė Listėn pėrfundimtare tė votuesve. “DnV vlerėson se pėrkundėr asaj qė nė listė tė votuesve gjenden edhe personat qė jetojnė jashtė Kosove dhe nuk janė regjistruar, megjithatė numri prej 1.779 357 votuesve nxjerrė konkluzionin se institucionet kompetente nuk kanė dėshmuar vullnet dhe gatishmėri pėr pastrimin e listave dhe ofrimin e njė liste pėrfundimtare me tė dhėna reale tė qytetarėve dhe votuesve kosovar”, ka thėnė ai.

Ndėr tjera, nė konferencė ėshtė folur edhe pėr premtime pėr investime qindra milionėshe. Sipas DnV-sė, edhe gjatė javės sė dytė tė fushatės, kandidatėt e partive politike, nuk kanė arritur tė ofrojnė projekte konkrete. Kurse nga ana tjetėr edhe mė tutje kjo fushatė po karakterizohet me premtime nga ana e lidershipit tė subjekteve politike (veēanėrisht partisė nė pushtet PDK) pėr investime me shuma dhjetėra e qindra milionėshe, pėrkundėr qė kėto zgjedhje janė zgjedhje tė nivelit lokal.
Njė shqetėsim tjetėr i adresuar nė konferencė ėshtė edhe pėrdorimi i aseteve publike nė fushatė, ku janė identifikuar nė 17 raste, nė 12 raste janė pėrdorur nė tubimet e organizuara nga PDK (Prizren, Gjilan, Rahovec, Mitrovice, Vushtrri, Fushe Kosove) dhe 2 raste nga AAK (Prizren).

Nė kėtė fushatė po vazhdon edhe mė tej pėrdorimi i fėmijėve pėr qėllime tė fushatės ku nė tubimet e subjekteve politike janė evidentuar nė 25 raste.
Dėmtimi i materialit propagandues nga ana e partive politike ka vazhduar edhe mė tej. Militantėt e subjekteve politike kanė vazhduar traditėn e dėmtimit tė materialit propagandues tė partive kundėrshtare.

Sa i pėrket OJQ-ve dhe medieve nė fushatė, janė evidentuar raste kur janė penguar mediat pėr ushtrimin e veprimtarisė sė tyre nė 3 raste, 1 nė Mitrovicė nė tubimin e PDK-sė, 1 nė tubimin e AAK- sė nė Gjilan dhe 1 nė tubimin e LDK-sė nė Deēan.

Nga ana tjetėr, Kenan Tora nga DnV ka paraqitur tė dhėnat nga monitorimi i medieve nga Demokracia nė Veprim.
Sipas tė dhėnave nga gjithsej 1511 aktivitete elektorale qė janė pėrcjell nga ana e gazetave, Kosova Sot ėshtė e para me mė se shumti aktivitete tė pėrcjella me 22.96%, e dyta Koha Ditore me 19.39%, e treta Bota Sot me 14.4%, e katėrta Zėri me 12.9%, e pesta Tribuna me 12.83%, e gjashta Epoka e Re me 10.52% dhe e fundit me 6.94% ėshtė Lajmi. “Kurse pėr sa i pėrket partive politike me mė sė shumti aktivitete tė mbuluara nga mediat prin PDK-ja, ku nga gjithsej 1511 aktivitete elektorale tė pėrcjella 22.36% janė tė kėsaj partie, pastaj LDK ėshtė e dyta me 20.11%, AAK e treta me 15.55%, AKR e katėrta 11.97%, VV e pesta 11.38%”, ka thėnė Tora.

Sa i pėrket reklamave nė gazeta prin LDK-ja me 50.5% tė faqeve qė i janė kushtuar reklamave tė partive, pastaj PDK me 39.47% dhe AAK-LDD me 7.35%. Katėr televizionet e lartė pėrmendura gjatė kėtyre dy javėve kanė transmetuar 904.3 minuta Kronikė zgjedhore kushtuar fushatės elektorale. Nga kėto 904.3 min RTK ka transmetuar 334.2 min ose 36.95%, KTV 240.78 min ose 26.63%, Klan Kosova 184.25 min ose 20.37% dhe RTV 21 me 145.06 min ose 16.04%.
Ndėrkohė, sa i pėrket partive politike PDK prinė 195.99 min ose 22% pastaj e dyta ėshtė LDK me 171.50 minuta ose 19%, pas LDK-sė ėshtė AAK-LDD me 164.78 min apo 18%, Vetėvendosja me 14% apo 127.35 minuta, AKR me 85.89 min apo 9% dhe partitė e tjera qė e mbulojnė pjesėn tjetėr te aktiviteteve tė transmetuara me 159.09 minuta apo nė total 18%.
Katėr televizionet e lartė pėrmendura kanė transmetuar gjithsej 839 min spote reklamuese me pagesė tė partive politike. LDK prin me 42 % tė kėsaj kohe spote tė transmetuara, pastaj PDK me 39 %, AKR me 18 % dhe AAK-LDD 1%.