BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

03 nėntor 2013

Komunikatė pėr MediaPrishtinė, 3 nėntor 2013 - Koalicioni i OJQ-ve, “Demokracia nė Veprim” ėshtė duke monitoruar procesin zgjedhor nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. Dnv pėr monitorimin e kėtij procesi ka tė angazhuar nė teren 1600 vėzhgues si dhe disa ekipe mobile.


Monitoruesit tanė deri mė tani kanė paraqitur tė dhėnat si nė vijim:

Fillimi i rrjedhės sė votimit: Tė dhėnat nga terreni na tregojnė se janė hapur tė gjitha qendrat e votimit nė gjithė vendin, nė pėrjashtim tė njė vendvotimi tė qendrės 1908e nė Prishtinė, i cili ėshtė hapur me 1 orė vonesė, si dhe nė disa qendra tjera ėshtė raportuar se janė hapur me vonesė prej 10-20 minutash.

Mbarėvajtja e procesit tė votimit:

Nė Prishtinė nė qendrėn e votimit 1907e 02/d njė votues ka votuar dy herė, si dhe nė po tė njėjtėn qendėr janė raportuar probleme me llambėn ultravjollcė;

Nė Kaēanik nė qendrėn 0307/d, 02, vėzhguesi i PDK-sė ka shqelmuar kutinė e votimit duke e penguar procesin e votimit. Pas raportimit nga ana e menaxherit tė qendrės personi nė fjalė ėshtė arrestuar.

Mungesa e komisionerėve nė vendvotime ėshtė raportuar nė:

Nė Rahovec – nė qendrėn e votimit nė Hoqė tė Madhe- mungojnė dy komisionerė,

Nė Gjilan – nė qendrėn nė Shkollė “Iliria” janė tė pranishėm vetėm 3 komisionerė. Nė hapėsirat e po kėsaj qendre ėshtė raportuar pėr prezencė tė materialit propagandues.

Nė Mitrovicė nė qendrėn e votimit 1102, nė njėrin vendvotim janė tė pranishėm vetėm 3 komisionerė.

Nė Malishevė , pėrkatėsisht nė fshatin Turjakė nė qendrėn e votimit 3046/ 01 janė raportuar raste tė vulosje nga dy herė tė fletėvotimeve.

Nė Gjilan nė qendrėn e votimit nė shkollėn “Musa Zajmi” nė vendvotimin 0402 x/04r shiritat e kutive kanė qenė tė vendosur por jo tė mbyllur deri nė orėn 9:00. Nė po kėtė qendėr nė vendvotimin 02/R, ėshtė identifikuar njė person i cili ka nėnshkruar nė dy rubrika.

Nė Gjakovė nė qendrėn 0204 c-03c nė Shkollėn Mazllum Kėpuska, ėshtė raportuar pėr prezencė tė materialit propagandues tė subjektit politik AAK.

Nė Gjilan nė shkollė “Mehmet Isai” nė qendrėn 0403x /05r ėshtė raportuar pėr prezencė tė materialit propagandues tė subjektit politik tė LDK-sė.

Nė Gjakovė nė qendrėn 0209c /02, kryesuesi i Vendvotimit ka dhėnė dorėheqje. I njėjti ėshtė zėvendėsuar me njė person tjetėr.

Sipas vėzhguesve tė DnV-sė, situata nė veri ėshtė pėrgjithėsisht e qetė. Megjithatė kemi raport se nė disa qendra tė votimit, qėndrojnė persona tė pa-autorizuar tė cilėt kėrcėnojnė votuesit, vėzhguesit dhe anėtarėt e kėshillave tė vendvotimit.

Nė disa vendvotime ėshtė raportuar se ka mė pak Fletėvotime sesa qė ėshtė numri i votuesve nė listėn e votuesve, por duhet thėnė se pėr kėtė ēėshtje ka njė vendim paraprak tė KQZ-sė.

Demokracia nė Veprim i bėnė tė thirrje gjithė votuesve qė tė dalin nė zgjedhje pėr ta shfrytėzuar tė drejtėn e tyre demokratike dhe kushtetuese.