BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

03 nėntor 2013

Komunikatė pėr Media (14 h)Prishtinė, 3 nėntor 2013 (14 h) - Koalicioni i OJQ-ve, “Demokracia nė Veprim” po vazhdon tė monitorojė procesin e votimit nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. Nga vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim, deri nė orėn 14 janė paraqitur kėto tė dhėna:

Siē raportohet nga vėzhguesit tanė nė terren, deri nė orėn 12 kanė votuar: Mbi 14 pėr qind

Votimet familjare, mbi njė qind raste:

Prishtinė, nė qendrėn 1924e shkolla “Meto Bajraktari”, ėshtė raportuar pėr 22 raste tė votimit familjar. Nė kėtė qendėr ėshtė raportuar edhe pėr prezencė tė personave tė vdekur nė listat e votuesve.
Skenderaj, Prekaz i |Epėrm, 2105B - 10 raste tė votimit familjar
Prizren, nė2014a/01R shkolla “Besim Brecaj” , 6 raste tė votimit familjar.
Prizren, shkolla “Mustafa Bakija”, 5 raste.
Rahovec, shkolla “Bajram Curri” 3 raste tė votimit familjar.
Ferizaj, Softaj, shkolla “meto Bajraktari”, tre raste tė votimit familjar, Shkolla “Dėshmorėt e Ratkocit” 3 raste, si dhe nė shkollėn “Vuk Karagjic”, Greme, 2507d/05R - 14 raste.
Suharekė, Doberdelan, 23 raste tė votimit familjar
Lipjan, shkolla “Ismail Luma”, 15 raste tė votimit familjar, Gadime “Zenel Hajdini” 15 raste, Llugaxhi 7 raste, Rubovc 5 raste.
Gjilan, “Thimi Mitko”, 7 raste


Fotografimi i votės

Gjilan, Musa Zajmi, 0402x/04R njė rast i dyshimit tė fotografimit tė votės.
Lipjan, Gadime nė qendrėn 1307E nė Shkollėn “Zenel Hajdini”, ėshtė raportuar pėr njė rast tė fotografimit tė votės dhe dy raste qė personat kanė asistuar mė shumė se njė herė.
Suharekė, Doberdelan, njė rast i fotografimit tė votės.
Mitrovcicė, Shkolla “Avduyllah Shabani” 1102/06, dyshohet pėr njė rast tė fotografimit tė votės.
Ferizaj, Softaj, njė rast tė fotografimit tė votės.


Parregullsi tė tjera:

Prizren, Motrat Qiriazoi dhe Abdyl Frashėri, prezencė e madhe nbėpėr korridore e personave tė paautorizyr qė po bėjnė presion tek votuesit.
Prishtinė, Shkolla “Dukagjin Zeqiraj”, njė person ka gjetur se dikush ėshtė nėnshkruar nė vend tė tij.
Pejė, 1705C/06 vėzhguesit e PDK-sė ushtrojnė presion mbi votuesit duke asistuar nė kabina.
Has, Mazrek, ėshtė raportuar se votuesve nuk po u kontrollohen gishtat dhe po votohet pa u kontrolluar.
Novobėrd, 1403D, tre persona kanė tentuar tė votojnė dy herė.
Rahovec, Zaqisht, 1356, shkolla “Haki Stėrmilli”, njė person ka asistuar pėr tre persona.
Mitrovicė, 1104 “Ismail Qemali”, dyshohet pėr cilėsinė e dobėt tė sprejit. Nė po tė njėjtin vend, vėrehen persona tė pa-autorizuar.
Prizren, 2003a/02R – prani e personave tė vdekur nė lista tė votuesve.
Prishtinė nė Fakultetin Teknik nė qendrėn 1907e 02/d nė ėshtė raportuar njė rast ku njė person ka tentuar tė votojė dy herė.
Drenas – Qikatovė e re 0301e – Njė person i paidentifikuar po bėn presion mbi qytetarėt pėr ta votuar vajzėn e tij, kandidate pėr asambleiste.
Dragashit, ku komuniteti goran ėshtė shumicė, ėshtė raportuar pėr prezencė tė personave tė pa-autorizuar, tė cilėt po i ndalin votuesit e po bisedojnė, pėrderisa supozohet dhe shihet si imponim pėr kėnd tė votojnė.
Prishtinė, “Hasan Prishtina”, 1909E/05 R njė komisioner ka votuar dy herė, pasi ėshtė evidentuar se e ka pasur gishtin e spėrkatur. Nė po kėtė qendėr, njė grua ka gjetur bashkėshortin e saj tė vdekur nė listėn e votuesve, si dhe ėshtė gjetur njė material propagandues nė qendėr.
Skenderaj, Turiqevc, 2117B, Abedin Rexha, tentim i votimit tė dyfishtė.

DnV i bėnė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė dalin nė zgjedhje pėr tė shfrytėzuar tė drejtėn e tyre kushtetuese.