BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

03 nėntor 2013

Komunikatė pėr Media (18 h)Prishtinė, 3 nėntor 2013 (18 h) - Demokracia nė Veprim po vazhdon monitorimin e procesit zgjedhor. Sipas raportimeve tė vėzhguesve tanė, deri nė orėn 18:00, mbarėvajtja e procesit zgjedhor ėshtė si nė vijim:

Kushtet dhe rrethanat pėr votim tė lirė

Bazuar nė tė dhėnat e vėzhguesve tė DnV-sė deri nė kėtė periudhė raportuese vlerėsimi i pėrgjithshėm ėshtė qė procesi po zhvillohet me incidente tė cilat janė tė izoluara dhe me ndėrhyrje tė shpejtė tė institucioneve pėrgjegjėse pėr mėnjanimin e tensioneve, tė cilat kanė bėrė dhe ndalimin e disa qytetarėve tė pėrfshira nė kėto incidente. Me gjithat vlen tė theksohet se dhe pas kėtyre situatave nuk ka pas nevojė tė ndėrhyrjes tė organeve tė rendit apo dhe mbylljes sė ndonjė vendvotimi qė do tė dukej si arsye qė pengon qytetarėt pėr tė votuar nė mėnyrė tė lirshme.
VERI/Pėrjashtim bėn situata nė veriun e Mitrovicės ku nė bazė tė raportimeve tė vėzhguesve tanė raportohet se pėrpos nė mėhallėn e Boshnjakėve nė qendrat e votimeve ėshtė ndėrprerė procesi i votimit dhe raportohet se nė shkollėn Sveti Sava dhe nė shkollėn e Medicinės se grupe tė personave tė paautorizuar janė futur nė kėto qendra dhe kanė hedhur gazė lotsjellės, gjithashtu nėpėr qytet janė dėgjuar tė shtėna armėsh dhe dyshohet pėr tė plagosur. Tani vėzhguesit tanė janė tėrhequr nga procesi i vėzhgimit dhe ne nuk do kemi informata mė tė hollėsishme pėr kėtė pjesė.

Personat e paautorizuar

Dhe pse ėshtė premtuar qė angazhimi i prokurorisė, policisė dhe hetuesve do e ndihmojė votimin e lirė dhe do ndikojė nė krijimin e njė ambienti tė qetė tė votimit, nė shumė qendra tė votimit herė pas herė frekuentojnė persona tė paautorizuar tė cilėt tentojnė tė ndikojnė nė pėrcaktimin e qytetareve pėr tė votuar.

Vazhdojnė tė jenė prezentė Votimet familjare:

Ky fenomen ėshtė evidentuar nė numėr tė konsiderueshėm tė vendvotimeve. Kryesisht gjatė procesit tė votimit familjarė cenimi i tė drejtės sė votimit tė fshehtė ndodhė tek gratė tė cilave i imponohet votimi nga tė afėrmit si burri, djali apo vėllai.
Prishtinė, nė Shkollėn fillore “Hasan Prishtina” nė qendrėn 1909e/05r, janė raportuar 4 raste tė votimit familjar.

Fotografimi i Votės

Dyshohet se njė numėr i konsiderueshėm i votuesve vazhdojnė tė bėjnė fotografimin e votės dhe pse kjo parregullsi ėshtė e sanksionuar me kodin e ri penal tė Kosovės por dhe me vendimin e fundit nga KQZ. Ky fenomen kryesisht njihet dhe si fenomeni i votės sė korruptuar.

Prishtinė - Nė Fakultetin Ekonomik nė qendrėn 1913e/04r ėshtė raportuar pėr njė rast tė dyshimtė tė fotografimit tė votės.

Prizren - nė Shkollėn “11 Marsi” nė qendrėn 2042a/14 r,janė raportuar disa raste tė dyshimta tė fotografimit tė votės.

Nė Sh. Fillore “Abdullah Shabani” 1102x/04r, ėshtė raportuar rast i dyshimtė te fotografimit te votės.

Votimet nė emėr tė tjerėve

Nė disa raste kemi hasur nė votues tė cilėt kanė gjetur se ėshtė nėnshkruar nė emrin tyre dhe kjo ndoshta ka ardhė mė shumė si pasojė e kualifikimit tė dobėt tė komisionarėve pėr kontrollimin e mirėfilltė tė dokumenteve identifikuese apo dhe ndoshta si rezultat i manipulimit tė votės.

Prishtinė - nė Shkollėn fillore “Hasan Prishtina” 1909e/05r, njė komisionerė ka votuar 2 herė.

Tentativa pėr tė votuar mė shumė se njė herė/votimet e shumėfishta
Kemi pasur tentativa tė qytetarė tė papėrgjegjshėm tė cilėt kanė tentuar tė votojnė dy herė, por vlen tė theksohet qė ka qenė reagimi strikt i komisioneve tė cilat nuk kanė lejuar tė votohet mė shumė se njė herė.

Pejė, nė shkollėn Dardania po ashtu nė vendvotimin ku lejohet votimi me kusht janė identifikuar raste tė votimit tė dyfishtė.

Prishtinė - Nė Fakultetin Ekonomik nė qendrėn 1913e/09r, njė person ka tentuar tė votojė dy herė.

Prishtinė – Nė Fakultetin Filologjik nė qendrėn 1906e/16r, ėshtė raportuar njė rast ku njė person ka tentuar pėr votim tė dyfishtė.

Prizren - nė Shkollėn “11 Marsi” nė qendrėn 2042a/14 r, disa persona tė komunitetit turk kanė tentuar pėr votim tė dyfishtė.

Listat e votuesve vazhdojnė tė pėrmbajnė emra tė personave tė vdekur

Listat vazhdojnė tė jenė tė pa pastruara dhe pėrmbajnė emra tė personave tė vdekur. Deri mė tani nga vėzhguesit e DnV nuk ėshtė raportuar pėr ndonjė rast votimi nė emėr tė kėtyre personave.

Kamenicė – Nė fshatrat Strezov, Petrovė dhe Kovaqevė, KKZ e kėsaj komune ka dėrguar edhe nga 50 fletėvotime (material sensitiv) pa pėrcjelljen e policisė.

Klinė – nė fshatrat Kpuzė dhe Drenoc nė vendvotimet ku lejohet votimi me kusht janė raportuar parregullsi, ku votuesit i shėnojnė emrat e tyre nė njė listė tė pastėr A/4.

Podujevė- nė qendrėn 1810e nė Shkollėn “Naum Veqilhargji” nė njė vendvotim ėshtė ndėrprerė procesi i votimit pėr shkak tė grindjes nė mes komisionerėve.

Istog - nė fshatin Cerc nė shkollėn e fshatit ku po realizohet procesi i votimit nuk ka energji elektrike fare.

Dragash - nė fshatin Brezne janė raportuar probleme me listat e votuesve, ku shumė personave i ėshtė ndėrruar vendvotimi.

Prishtinė – nė shkollė “Hasan Prishtina” me numėr 1909e/7r kryesuesi ka asistuar ne katėr persona per votim.

Lipjan – nė fshatin Sllovi, nė Shkollėn “Hasan Zyko Kamberi” me numėr 1317e, ėshtė raportuar pėr tentim pėr blerje votash (policia e ka arrestuar personin e dyshuar)

Prishtinė – Nė Fakultetin Filologjik nė qendrėn 1906e/11r, ėshtė raportuar njė rast ku njė person ka asistuar nė 6 raste.

Pjesėmarrja nė votime

Sipas tė dhėnave tė DnV-sė, pjesėmarrja e qytetarėve nė votime deri nė orėn 17:00 ėshtė mbi 35 pėr qind e numrit tė pėrgjithshėm tė votuesve.