BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

17 nėntor 2013

Komunikatė pėr Media (13 h)

Mitrovicė, 17 nėntor 2013 (13h) – Koalicioni i OJQ-ve, “Demokracia nė Veprim” po vazhdon tė monitorojė procesin e rivotimit nė Mitrovicėn e Veriut. Nga vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim, deri nė orėn 13 janė paraqitur kėto tė dhėna:

Siē raportohet nga vėzhguesit tanė nė terren, deri nė orėn 13 kanė votuar, rreth 10 % tė votuesve.

Monitoruesit tanė deri mė tani kanė paraqitur tė dhėnat si nė vijim:

Mbarėvajtja e procesit tė votimit:

Sipas vėzhguesve tė DnV-sė ėshtė raportuar se nė krahasim me procesin e votimit tė mbajtur me 3 nėntor, pjesėmarrja e qytetarėve ėshtė mė e madhe ku shihen grupe tė qytetarėve duke pritur nė radhė pėr votim nė tė tri qendrat e votimit.

Po ashtu vėzhguesit e DnV-sė kanė raportuar raste tė pjesėmarrjes sė qytetarėve nė votime nė mėnyrė tė organizuar (grupe tė punėtorėve).

Parregullsitė e evidentuara:

Prezenca e materialeve propaganduese - Janė evidentuar disa raste tė prezencės sė materialit propagandues tė subjekteve politike afėr qendrave tė votimit.

Raste tė votimeve familjare – Nė shumicėn e vendvotimeve, janė raportuar raste tė votimeve familjare.

Probleme me listat e votuesve – Gjithashtu nė shumicėn e vendvotimeve janė identifikuar shumė raste, ku votuesit nuk kanė arritur t’i gjejnė emrat e tyre nė listėn e votuesve dhe tė njėjtit janė detyruar tė votojnė me kusht.

DnV edhe mė tutje i bėnė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė dalin nė zgjedhje pėr tė shfrytėzuar tė drejtėn e tyre kushtetuese.