BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Maj 2019
MaEnPrShDi
   1  2  3  4  5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16  17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  31
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

24 maj 2014

DIA - Pėrfundon procesin e trajnimit tė vėzhguesve afatgjatė pėr monitorimin e procesit zgjedhor pėr zgjedhjet e parakohshme parlamentare 2014Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim nė vazhdėn e aktiviteteve dhe pėrgatitjeve pėr monitorimit e procesit zgjedhor ka realizuar aktivitete trajnuese me vėzhguesit afatgjatė. Trajnimet kanė pasur pėr qėllim qė tė ngriten kapacitetet pėr monitorimin e gjithė procesit elektoral pėr zgjedhjet e 8 qershorit 2014, duke pėrfshirė fushatėn zgjedhore, aktivitetet e para fushatės, ditėn e zgjedhjeve si dhe procesin e organizimit dhe administrimit tė procesit zgjedhor nga ana e KQZ-sė dhe organeve tė saja vartėse.Trajnimet janė realizuar nė: Prishtinė, Prizren, Pejė, Ferizaj, Gjilan, Mitrovicėn e Jugut, Mitrovicėn e Veriut dhe nė Graqanicė.
Kėto ditė DnV do tė filloj me trajnimin e rreth 3000 vėzhguesve qė do tė monitorojnė procesin e votimit nė ditėn e zgjedhjeve. DnV do tė angazhoj vėzhgues statik nė tė gjitha vendvotimet nė Kosovė. Nė kuadėr tė kėtij numri tė vėzhguesve DnV nė bashkėpunim me Handikos-in ka planifikuar angazhimin edhe tė 350 vėzhguesve nga radhėt e komunitetit tė personave me nevoja tė veēanta. Kėta vėzhgues do ta pėrcjellin fushatėn zgjedhore dhe rrjedhėn e votimit, ku theks tė veēantė do ta kenė mundėsitė qė institucionet pėr administrimin e zgjedhjeve u ofrojnė kėsaj kategorie pėr realizimin e tė drejtės demokratike pėr tė votuar.