BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

05 qershor 2014

Pėrfaqėsues tė DnV-sė takohen me pėrfaqėsues tė komunitetit ndėrkombėtar nė KosovėPrishtinė, 04 qershor 2014. Pėrfaqėsues tė rrjetit tė OJQ-ve Demokracia nė Veprim, u takuan sot me Ambasadorin e Norvegjisė nė Kosovė, z. Ian Brathaau, dhe me znj. Tanya Urquieta Drejtoreshė e Zyrės pėr Demokraci nė USAID. Pėrfaqėsuesit e Demokracisė nė Veprim i njoftuan kėta dy zyrtarė pėr procesin e monitorimit tė fushatės zgjedhore dhe pėr pėrgatitjet qė ky koalicion ėshtė duke bėrė DnV-ja pėr ditėn e zgjedhjve.

Znj. Tanya Urquieta u bėri thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė dalin nė mėnyrė sa ma masive nė kėto zgjedhje. Zn. Urquieta pėrgėzoj Demokracinė nė Veprim pėr bashkėpunimin me HANDIKOS qė tė angazhojnė 200 vėzhgues pėr tė vlerėsuar qasjen e personave me aftėsi tė kufizuar nė qendra tė votimit. Po ashtu ajo pėrgėzoj Demokracinė nė Veprim pėr linjat e komunikimit qė kanė vėnė me KQZ-nė, Prokurorinė dhe institucionet tjera qė tė sigurojnė zgjedhje tė drejta dhe demokratike.
Ambasadori i Norvegjisė nė Kosovė, Z. Ian Brathaau, ēmojė pėrgatitjet e Demokracisė nė Veprim pėr vėzhgim tė zgjedhjeve me 2800 vėzhgues pėrfshirė gjithė territorin e vendit. Z. Brathaau, po ashtu, Ambasadori Brathaau vlerėsoj gatishmėrinė e Prokurorisė sė Shtetit pėr tė ndjekur penalisht keqbėrėsit nė procesin zgjedhor dhe uroj DnV-nė pėr komunikimin qė ka vėnė me Prokurorinė pėr procesin zgjedhor. Ambasadori u bėri thirrje posaēėrisht tė rinjve qė tė dalin nė zgjedhje dhe tė zgjedhin subjektin politik qė ju pėrafrohet bindjeve tė tyre sepse ėshtė e vėshtirė qė tė gjendet njė subjekt politik i pėrsosur nė Kosovė ashtu si edhe nė Norvegji.