BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Maj 2019
MaEnPrShDi
   1  2  3  4  5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16  17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  31
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

08 qershor 2014

Komunikatė pėr Media - ora 10:00Prishtinė, 8 qershor 2014 – Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” ėshtė duke monitoruar procesin zgjedhor nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. DnV pėr monitorimin e kėtij procesi ka tė angazhuar nė terren 2600 vėzhgues si dhe disa ekipe mobile.

Monitoruesit tanė deri mė tani kanė paraqitur tė dhėnat si nė vijim:

Hapja dhe fillimi i procesit tė votimit:

Vėzhguesit e DnV-sė nga terreni, na informojnė se janė hapur tė gjitha qendrat e votimit nė gjithė vendin, nė pėrjashtim tė dy vendvotimeve tė cilat janė hapur me rreth 30 minuta vonesė: njė nė Prizren nė qendrėn 2009/a, vendvotimi 03/r dhe njė nė Drenas nė qendrėn 0316/e, vendvotimi 02/d.

Rrjedha e procesit tė votimit:

• Prezencė e materialit propagandues tė subjekteve politike nė afėrsi prej 100 metra nga qendrat e votimit

Sipas vėzhguesve tė DnV-sė, deri mė tani janė raportuar 36 raste tė prezencės sė materialeve propaganduese.

• Prezencė tė personave tė paautorizuar nė Vendvotime

Prezencė tė personave tė paautorizuar nė Qendrat e votimit dhe nė Vendvotime, janė raportuar nė 28 raste.

• Kontroll me UV llamb dhe identiteti i votuesve nė listė

Janė raportuar 45 raste tė mos kontrollit tė votuesve me UV llamb nga ana e komisionerėve.

• Materiale te nevojshme senzitive dhe jo senzitive

Janė raportuar 26 raste tė mungesės sė materialeve tė nevojshme senzitive dhe jo-senzitive.

• Incidentet e raportuara

Vėzhguesi i DnV-sė ka raportuar se nė Prishtinė, nė qendrėn 1920e, nė vendvotimin e 04, ka pasur njė pėrleshje mes komisionerėve ku ėshtė dashur tė ndėrhyj edhe policia.

Demokracia nė Veprim fton subjektet politike dhe pėrkrahėsit e tyre qė tė respektojnė Kodin e Mirėsjelljes duke demonstruar pjekuri dhe garė korrekte.

Demokracia nė Veprim i bėnė tė thirrje tė gjithė votuesve qė tė dalin nė zgjedhje pėr ta shfrytėzuar tė drejtėn e tyre demokratike dhe kushtetuese.

Konferenca e radhės e Demokracisė nė Veprim do tė organizohet nė ora 02:00 pasdite.