BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

09 qershor 2014

Komunikatė pėr Media - ora 14:00Prishtinė, 8 qershor 2014 – Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” po vazhdon ta monitoroj procesin zgjedhor nė tė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės. Nga vėzhguesit e Demokracisė nė Veprim, deri nė orėn 12 janė paraqitur kėto tė dhėna:

Siē raportohet nga vėzhguesit tanė, deri nė orėn 12 kanė votuar: mbi 14 %

Tė dhėnat nga tereni janė si nė vijim:

Rrjedha e procesit tė votimit:

Nė Gramaqel tė Deēanit pėrkatėsisht nė qendrėn 0103c, 03r – Vėzhguesit e subjekteve politike po qėndrojnė nė korridor tė qendrės dhe po bėjnė presion mbi votuesit;

Nė Klinė nė qendrėn 0808c, nė vendvotimin 04d, njė votues ėshtė ankuar se e ka gjetur tė plotėsuar rubrikėn e tij;

Nė Selac tė Mitrovicės, KQZ ka dėrguar vetėm 50 fletėvotime kurse nė listėn e votuesve janė 149 votues. Nė kėto qaste ėshtė ndėrprerė procesi i votimit pėr shkak se janė harxhuar fletėvotimet.

Ėshtė raportuar se nė Vitomericė tė Pejės pėrkatėsisht nė hyrje tė qendrės 1706c, vazhdimisht qėndron njė veturė me kandidatin pėr deputet tė PDK-sė;

Gjithashtu nė Mitrovicė, shumė afėr qendrės 1102b po qėndron njė veturė me posterėt e dy kandidatėve tė PDK-sė.

• Votimet familjare

Raste tė votimeve familjare si njė nga format mė tė shprehura nė proceset elektorale nė Kosovė janė raportuar edhe gjatė ditės sė sotme. Deri mė tani janė raportuar gjithsejtė 3531 raste nė 523 vendvotime apo nė 1/5 e numrit total tė vendvotimeve .

• Asistencė mė shumė se ndaj njė personi

Rastet kur njė person ka asistuar mė shumė se njė person tjetėr nė tė gjitha vendvotimet nė Kosovė janė raportuar 341 raste nė 61 vendvotime.

• Mos gjetje e emrave nė listėn e votuesve

Probleme me listat e votuesve, pėrkatėsisht vėshtirėsitė e votuesve pėr ta gjetur emrin e tyre nė listėn e votuesve, deri mė tani janė raportuar 1094 raste nė 289 vendvotime.

• Prezencė tė personave tė paautorizuar

Prezencė tė personave tė paautorizuar nė qendra tė votimit janė raportuar nė 13 raste.

• Fotografim tė votės

Raste tė fotografimit tė votės nga ana e votuesve, deri mė tani janė raportuar 24 raste, ku 8 prej tyre janė raportuar nė Ferizaj nė qendrėn 2501Y, nė vendvotimin 10r.

Demokracia nė Veprim vazhdon ti bėj thirrje tė gjithė votuesve qė tė dalin nė zgjedhje pėr ta shfrytėzuar tė drejtėn e tyre demokratike dhe kushtetuese.

Konferenca e radhės e Demokracisė nė Veprim do tė organizohet nė ora 18:00 pasdite.