BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

07 gusht 2014

Demokracia nė Veprim publikon Raportin e Monitorimit tė Mediave gjatė Fushatės Zgjedhore 2014


Prishtinė, 07 gusht 2014. Koalicioni Demokracia nė Veprim (DnV), pėrmes njė tryeze diskutimi ka publikuar raportin e monitorimit tė mediave “Monitorimi i Mediave – Fushata Zgjedhore 2014”. Nė kėtė tryezė ishin pjesėmarrės pėrfaqėsues tė Koalicionit Demokaracia nė Veprim - DnV, media dhe shoqėri civile.
Fidan Kalaja nga Lėvizja FOL, pjesė e DnV-sė prezantoi tė gjeturat e monitorimit tė mediave nė gjuhėn shqipe. Ai tha se ky raport pėrmbledh tė gjeturat e mbledhura gjatė monitorimit tė mbulimit nga ana e televizioneve dhe gazetave tė pėrditshme nacionale tė fushatės parazgjedhore”. Pėr kėtė qėllim, ky raport pėrmbledh tė dhėnat e monitorimit tė dymbėdhjetė (12) mediave mė tė mėdha tė nivelit nacional (katėr televizioneve dhe tetė gazeta tė pėrditshme). Mė tej, ai tha se “kėto tė dhėna pėrmblidhen nė kuadėr tė katėr kategorive tė produkteve mediale siē janė programet informative, spotet reklamuese dhe reklamat e subjekteve politike”. Ai theksojė se nė kuadėr tė programeve tė tyre informative televizionet kanė transmetuar gjithsej 359 kronika ku kanė prirė Koalicioni PDK-PD-LB-PK-PSHDK me gjithsej 74 kronika, Lidhja Demokratike e Kosovės - LDK me gjithsej 63 kronika dhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės – AAK gjithsej 55 kronika. Ndėrsa nė lidhje me spotet reklamuese dhe transmetimet direkte tė sponsorizuara tė subjekteve dhe koalicioneve tė subjekteve politike tė transmetuara tė dhėnat e kėtij raporti tregojnė se janė transmetuar gjithsej 93 orė e 10 minuta e 18 sekonda, me rreth 3300 spote reklamuese dhe 93 transmetime direkte tė sponsorizuara gjatė vetėm dhjetė ditė sa ka zgjatur fushata parazgjedhore. Ndėrsa sa i pėrket gazetave ditore gjatė periudhės dhjetė ditore tė fushatės sa ka zgjatur monitorimi, tė tetė gazetat e monitoruara, kanė botuar gjithsej 603 artikuj qė kanė pasqyruar aktivitetet e subjekteve politik. Edhe tek gazetat kanė prirė Koalicioni PDK-PD-LB-PK-PSHDK me 133 artikuj, Lidhja Demokratike e Kosovės - LDK me 119 artikuj dhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės me 98 artikuj tė botuar.
Ndėrsa Jelena Cvetanović nga Qendra pėr Paqe dhe Tolearncė gjithashtu pjesė e DnV-sė prezantoi tė gjrturat e monitirimit tė mediave nė gjuhėn serbe. Ajo tha se “pėr shkak tė mosmarrėveshjeve nė mes tė Qeverisė sė Serbisė nė Beograd dhe subjekteve politike serbe nė Kosovė, fushata e monitoruar nga ekipi monitorues i mediave ka zgjatur vetėm tri ditė tė fushatės zyrtare zgjedhore, pėrgjatė datave 3 deri mė 6 qershor 2014”. Jelena Cvetanović potencoi se pas fillimit tė fushatės zgjedhore, gati se tė gjitha mediat i dhanė hapėsirėn mė tė madhe mediale Listės Serbe dhe mė sė paku PDS-sė sė Nenad Rašić dhe Lėvizjes pėr Prosperitet Demokratik. Mirėpo sipas saj duhet tė potencohet se asnjė nga mediat nuk ka treguar ndonjė anshmėri tė dukshme nė mbulimin e aktiviteteve tė subjekteve politike. Sa i pėrket mediave nė gjuhėn serbe janė monitoruar 2 televizione, 3 radio dhe 4 portale.
Pas prezantimeve tė te gjeturave tė monitorimit tė mediave, tryeza vazhdoi me diskutimin e panelisteve dhe tė ftuarve tė tjerė nė tryezė.
Agron Bajrami, kryeredaktor nė Koha Ditore tha se sa i pėrket monitorimit tė mediave gjatė fushatės zgjedhore janė dy elemente kryesore qė duhet trajtuar forma dhe pėrmbajta e raportimeve, ku sipas tij kjo e fundit ėshtė shumė e rėndėsishme tė analizohet pėr shkak tė rėndėsisė qė ajo ka nė formėsimin e opinionit publik. Gjithashtu ai tha se duke pas parasysh zhvillimin e internetit dhe mediave online, pėrkatėsisht portaleve informative do duhej qė edhe ato tė monitorohen nė tė


ardhmen. Sipas tij problemi i financave tė partive politike sa i pėrket spoteve dhe transmetimeve direkte mediale do duhej qė tė rregullohej nga ana e komisionit Qendror tė Zgjedhjeve.
Ndėrsa Fatmir Aliu, nga Radiotelevizioni 21, tha se pėr dallim nga mbulimet mediale tė zgjedhjeve tė kaluara nė Kosovė, nė kėto zgjedhje ėshtė dalluar njė mbulim shumė i balancuar i mediave rreth aktiviteteve tė partive politike gjatė fushatės zgjedhore. Gjithashtu ai potencoi se ende ėshtė sfidė pėr televizionet pėrmbajtja e transmetuar e cila nė tė ardhmen duhet fokusuar nė cilėsinė profesionale dhe etike.
Tryeza ka vazhduar me diskutimet e pjesėmarrėsve tė tjerė rreth raportit nė pėrgjithėsi dhe modeleve se si duhet pėrmirėsuar mbulimi medial i zgjedhjeve nė Kosovė gjatė fushatave zgjedhore.
Gjithashtu ju lutem gjeni tė bashkangjitur raportin e plotė tė monitorimit tė mediave Monitorimi i Mediave – Fushata Zgjedhore 2014”.[ Shkarkoni raportin kėtu ]