BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

18 janar 2015

Komunikatė pėr Media Ora 12:00

Graēanicė, 18 Janar 2015 Koalicioni i OJQ-ve “Demokracia nė Veprim” po vazhdon ta monitorojė procesin zgjedhor nė territorin e komunės sė Graēanicės. Dalja e votuesve deri nė orrėn 12:00 ėshtė mbi 12%.

Rrjedha e procesit tė votimit:

  • Raste tė votimeve familjare ėshtė vėrejtur nė 40% tė vendvotimeve.

  • Sė paku nė dy vendvotime ėshtė vėrejtur fotografimi i votės.

  • Nga gjithsejt 10 qendra tė votimit, vetėm nė 2 prej tyre ka qasje tė pjesėrishme pėr personat me aftėsi tė kufizuar.

  • Vėrehet pjesėmarrje shumė e ulėt e grave nė pėrbėrjen e komisioneve tė vendvotimit.

  • Janė raportuar sė paku dy raste me vėshtirėsi tė votuesve pėr t’a gjetur emrin e tyre nė listėn e votuesve.

  • Nė dy qendra tė votimit, Batushe dhe Kishnicė ėshtė vėrejtur materiali propagandistik brenda diametrit prej 100m tė qendrės sė votimit.

  • Nė disa qendra, materiali informues pėr votues nuk ka qenė nė dispozicion nė dyja gjuhėt zyrtare, serbe dhe shqipe.

  • Ėshtė raportuar njė incident, qė ka filluar brenda hapėsirės sė QV (Shkolla fillore Kralj Milutin nė Graēanicė) dhe ėshtė bartur nė oborrin e saj, mes njė vėzhguesi tė SKS (Savez Kosovskih Srba) dhe njė qytetari, pėr tė cilin ėshtė nevojitur ndėrhyrja e forcave tė policisė. Pas kėtij incidenti, procesi i votimit nė kėtė QV ka vazhduar qetė.