BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

30 nėntor 2016

KOMF dhe DnV qė pėrfaqėsojnė 60 organizata tė shoqėrisė civile bėjnė thirrje qė tė mos shfrytėzohen fėmijėt nė fushatė zgjedhore

Prishtinė, 30 Nėntor 2016
Tė nderuar pėrfaqėsues tė mediave,
Koalicioni i OJQ-ve pėr Mbrojtjen e Fėmijėve nė Kosovė – KOMF qė pėrfaqėson 22 organizata joqeveritare nė fushėn e mbrojtjes sė drejtave tė fėmijėve dhe Koalicioni i OJQ-ve Demokracia nė Veprim qė pėrfaqėson 38 organizata joqeveritare tė fushės sė monitorimit tė zgjedhjeve, nė emėr tė misionit pėr mbrojtjen, respektimin, mirėqenien dhe avancimin e tė drejtave tė fėmijėve, apelojnė tek subjektet politike, tė cilat janė nė fushatė elektorale pėr zgjedhjen e Kryetarit tė Komunės sė Drenasit, qė tė mos i shfrytėzojnė fėmijėt pėr aktivitetet e tyre zgjedhore. Poashtu, apelojmė te prindėrit, tė cilėt pėrcjellin aktivitete zgjedhore tė partive, qė tė mos i politizojnė fėmijėt qė janė ende nė zhvillim e sipėr.
Nga vėzhgimi i fushatė zgjedhore nė terren ėshtė vėrejtur prania e fėmijėve nė aktivitetet e hapjes sė fushatės sė subjekteve poltike. Duke qenė sė tani fillojnė punėn shkollat pas pushimit, partitė politike duke mbajtur aktivitetet e tyre zgjedhore nė objektet shkollore, pėrveē qė mund tė pengojnė procesin e rregullt mėsimor, rrezikojnė tė pėrdorin fėmijėt edhe pėr tė promovuar subjektet e tyre politike, siē ka ndodhur edhe nė fushatat e zgjedhjeve tė kaluara.
Prandaj KOMF dhe DnV i bėjnė thirrje:
• Ministrisė sė Arsimit Shkencės dhe Teknologjisė, Drejtorive Komunale pėr Arsim dhe shkollave duke u bazuar nė Ligjin pėr Arsimin nė Komunat e Republikės sė Kosovės Nr. 03/L-068, tė mos lejojnė assesi qė procesi mėsimor tė pengohet gjatė fushatės zgjedhore dhe nė pajtim me Udhėzimin administrativ pėr aktivitetet politike nė objektet shkollore;
• Fėmijėt tė mos pėrdorėn nė takime si promovues tė fushatave;
• Tė mos shfrytėzohen ambientet shkollore gjatė kohės sė mėsimit pėr qėllime tė fushatės elektorale tė subjekteve politike;
• Mediat elektronike dhe ato tė shkruara qė mbulojnė fushatėn zgjedhore, tė marrin njė rol aktiv pėr publikimin e rasteve ku fėmijėt shfrytėzohen pėr qėllime partiake gjatė fushatės elektorale;
• Prindėrit tė vetėdijėsojnė fėmijėt e tyre pėr tė mos e ndėrprerė procesin mėsimor, pėr pjesėmarrje nė fushatat elektorale tė partive politike.