BULETINI TREMUJOR

DHJETOR 2013 - MARS 2014

SHTATOR - NĖNTOR 2013

QERSHOR - GUSHT 2013

Eseja fituese

 
 
Publikime
 
 
 
 
 
 
Kalendari i aktiviteteve
Prill 2019
MaEnPrShDi
 1  2  3  4  5  6  7
 8  9  10  11  12  13  14
 15  16  17  18  19  20  21
 22  23  24  25  26  27  28
 29  30
 
 
 
 
Aktivitet e Demokracisė nė Veprim

:: Shtype shkrimin ::

15 shtator 2017

DnV lanson fushatėn informuese pėr votuesit nė Zgjedhjet Lokale 2017


Koalicioni i Organizatave pėr vėzhgimin e zgjedhjeve “Demokracia nė Veprim (DnV)”, ka lansuar sot fushatėn pėr informim dhe edukim tė votuesve pėr Zgjedhjet Lokale 2017.
DnV, ka pėrzgjedhur qė kėtė lansim ta bėjė mė 15 shtator nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Demokracisė, me qėllim tė shėnimit tė kėsaj date me tė rinjtė e komunės sė Prizrenit pėrmes diskutimit mbi rėndėsinė e pjesėmarrjes nė zgjedhje dhe simulimit tė ushtrimit tė sė drejtės sė votimit si njė prej vlerave thelbėsore tė njė sistemi demokratik.Nė hapje tė kėsaj ngjarje drejtori ekzekutiv i Institutit Demokratik tė Kosovės, organizatė lidere e DnV-sė, ka theksuar se kjo fushatė ėshtė vazhdimėsi e fushatės #AsUne qė do tė ketė fokus primar informimin sa mė tė saktė tė votuesve se si tė realizojnė procedurėn e votimit si dhe si tė paraqesin ankesa pėr parregullsitė qė mund t’i hasin nė Ditėn e Zgjedhjeve.“Sapo e kemi kaluar njė proces zgjedhor qė ka rezultuar me njė numėr shumė tė lartė tė fletėvotimeve tė pavlefshme, pėrkundėr qė sistemi zgjedhor dhe mėnyrat e votimit kanė qenė po ato tė vitit 2014.  Kjo i rrit shqetėsimet tona edhe mė shumė duke ditur qė nė zgjedhjet komunale tė 22 Tetorit, procedurat e votimit do jenė ndryshe nga ato nė zgjedhjet parlamentare. Nė mėnyrė qė tė parandalojmė humbjen e votave tė qytetarė ose zvogėlimin e numrit tė fletėvotimeve tė pavlefshme ne kėrkojmė nga KQZ-ja tė bėjė pėrpjekje tė shtuara pėr tė edukuar dhe informuar votuesit pėr mėnyrėn e votimit” , ka thėnė ndėr tė tjera ai.Kurse shefi i Sektorit politik, ekonomik dhe integrimeve evropiane nė Zyrėn e BE-sė/PSBE, Riccardo Serri, ka thėnė se Dita Ndėrkombėtare e Demokracisё ёshtё njё rast pёr tё reflektuar pёr nevojёn ekzistuese tё ēdo shoqёrie pёr t'i fuqizuar institucionet demokratike, shoqёrinё civile dhe sundimin e ligjit.
“Zyra e BE-sё nё Kosovё/Pёrfaqёsuesja e Posaēme e BE-sё e pёrkrah fuqizimin e shoqёrisё civile pёrmes projekteve tё ndryshme. Kjo fushatё vetёdijёsuese, e financuar nga BE-ja, dhe e implementuar nga organizatat e shoqёrisё civile, ka njё qёllim tё rёndёsishёm: t'i informojё qytetarёt pёr tё drejtёn e tyre pёr tё votuar dhe mёnyrёn se si tё votojnё", ka thėnė ai.Me qėllim tė informimit tė saktė lidhur me procedurat e votimit, informata kėto qė kontribuojnė nė uljen e numrit tė fletėvotimeve tė pavlefshme nė zgjedhje, tė pranishmit nė kėtė ngjarje janė bėrė pjesė direkte e simulimit tė procesit tė votimit. Po ashtu gjatė kėtij aktiviteti ėshtė shpjeguar pėr qytetarėt edhe procedura e ankesave nė Ditėn e Zgjedhjeve.DnV gjatė muajit nė vijim, do tė punojė posaēėrisht me tė rinjtė qė tė inkurajojė pjesėmarrjen e tyre nė proces zgjedhor. Aktivitete tė ngjashme edukuese pritet tė organizohen edhe nė komunat tjera tė Kosovės.Ky aktivitet zhvillohet nė kuadėr tė fushatės vetėdijėsuese tė DnV-sė dhe mbėshtetet nga Zyra e BE-sė nė Kosovė.