Demokracia nė Veprim
www.demokracianeveprim.org

11 qershor 2017

Komunikata e Tretė pėr Media- DnV vazhdon tė pėrcjell procesin e numėrimit nė mėnyrė qė tė garantohet integriteti i zgjedhjeveNjė orė para mbylljes sė procesit tė votimit, pėrkatėsisht deri nė orėn 18:00, vėzhguesit e DnV-sė raportojnė se tė drejtėn e votės e kanė shfrytėzuar 37% e qytetarėve.
Parregullsitė mė tė shpeshta qė po e pėrcjellin procesin e votimit nė terren prej or ės 12:00 deri nė orėn 18:00 janė:

Tentimet pėr tė votuar mė shumė se njė herė (votimi i dyfishtė) me gjithsej 117 raste, nė 48 vendvotime (ose nė pėrqindje 2% tė VV). Prijnė komunat: Peja (15), Gjakova, Prishtina dhe Skenderaj (nga 13 raste)
Votimi familjar ėshtė raportuar nė 6882 raste, nė 618 vendvotime ose nė 27% tė vendvotimeve nė Kosovė. Komunat qė prijnė me votime familjare janė: Lipjani (774), Prishtina (582) dhe Suhareka (547)
Fotografimi i votės i pranishėm nė tė gjitha proceset zgjedhore tė kaluara e ka pėrcjellur procesin. Edhe pse i sanksionuar me kodin penal tė Kosovės, fotografimi i votės ėshtė evidentuar nė 197 raste, nė 85 vendvotime (ose nė 3.70% tė vendvotimeve e shprehur mė shumė komunat: Mitrovice (31), Prishtine (24), Prizren dhe Dragash (16).
Raste tė votimit jashtė kabinave (ose publikimit tė votės) janė gjithsej 67, nė 36 vendvotime (apo nė 1.6 % tė vendvotimeve), mė shumė i shprehur nė kėto komuna: Prishtin ė (14), Skenderaj (7), Leposavic e Prizren (5).
Asistimi i votuesve mė shumė se njė herė ėshtė vėrejtur nė 213 raste, nė 76 vendvotime apo nė 3.3 % tė vendvotimeve. Prijnė komunat Suhareka (46), Prishtina (42) dhe Vitia (21)
Vėshtirėsitė pėr t’u identifikuar nė Listėn e Votuesve po e pėrcjellin edhe kėtė proces zgjedhor. Ankesa lidhur me Listėn e Votuesve janė raportuar nė 1203 raste nė 168 vendvotime (7.3%). Komunat mė probematike nė kėtė drejtim janė: Mitrovicė (253), Prishtinė (145) dhe Prizren (131).
Sipas nenit 83 tė LPZ, vetėm votuesit, pjesėtarėt e trupave menaxhuese zgjedhore (anėtarėt e KKV, stafi i QV, pjesėtarė tė KQZ-sė, KKZ, Sekretariatit tė KQZ) dhe vėzhguesit janė tė lejuar tė jenė prezentė nė VV. Pėrjashtim bėn edhe policia nėse kėrkohet tė jetė prezente pėr tė vėnė rregull. Prej orės 12:00 deri nė orėn 18:00 ėshtė vėrejtur prezencė e personave tė paautorizuar nė 19 QV/VV.
Incidentet qė e kanė pėrcjellė procesin nga ora 12:00 deri nė 18:00:
Nė shkollėn “Skenderbeu” nė fshatin Vaganicė tė Komunės sė Mitrovicės, ėshtė bėrė njė arrestim i votuesit pėr shkak tė fotografimit tė fletėvotimit.

Shkolla “Skėndėr skenderi” qendra e votimit 2110B, nė Vojnik tė Skenderajt njė person ka tentuar qė tė votoj edhe pse i ėshtė gjetur ngjyra nė gishtrinjė. Nga Prishtina kanė shkuar ekipet mobile shtesė pėr tė shikuar kėtė vendvotim.

Nė shkollėn “Mustafa Bakija” nė komunėn e Gjakovės janė ndaluar 6 vėzhgues nga policia nėn dyshim tė falsifikim tė akreditimit. Tė njėjtit pas intervistimit janė liruar.

Nė shkollėn “Dardania” nė Prishtinė nė qendrėn e votimit1904E, vendvotimi ku votojnė personat me kusht ėshtė mbyllur, arsye e raportuar ėshtė tejmbushja e kutive tė votimit. Koha e mbylljes 15:20h. Vendvotimi ėshtė hapur nė ora 16:30h pas sjelljes sė kutisė sė re.

Prokuroria e shtetit pasi qė ka marr informatėn nga DnV nė lidhje me rastin nė fshatin Zhegėr tė Gjilanit kanė vepruar menjėherė dhe kanė dėrguar hetuesit nė vendin e ngjarjes. Aty nuk kanė gjetur ndonjė gjė nga raportimi se nė afėrsi tė vendvotimit shpėrndarja e materialit propagandistik dhe shpėrndarja e parave.

Nė shkollėn “Ahmet Hoxha” nė qendrėn 2501Y nė vendvotimin 02R, nė komunėn e Ferizajit njė person ka kėrkuar asistencė pėr votim ndėrsa kryesuesi i vendvotimit i ka kėrkuar vėzhguesit nga koalicioni PDK-AAK-NISMA etj. qė ti ndihmoj. I njėjti pos ndihmės sė kundėrligjshme e ka nxit votuesit tė votoj pėr partinė nga e cila ėshtė angazhuar pėr vėzhgim.

Nė shkollėn “Tre Dėshmorėt Vranjak” nė qendrėn e votimit 1632A, nė komunėn e Rahovecit nga vėzhguesit prap ėshtė raportuar se njė numėr i personave tė cilėt po paraqiten nė mėnyrė tė rreme kinse pėrfaqėsojnė organizat tė shoqėrisė civile dhe parti politike. DnV ka raportuar rastin edhe tek Prokuroria e Shtetit dhe njė ekip i prokurorėve ėshtė duke hetuar rastin.
Po nė kėtė shkollė nga vėzhguesi jonė ėshtė raportuar se njė person ka asistuar nė votim njė numėr tė madh tė votuesve, e pėr pasojė ka intervenuar policia dhe tė njėjtin e ka larguar nga kjo qendėr.

Nė shkollėn “Krajl Millutin” nė qendrėn e votimit 3401E nė vendvotimin me numėr 01R nė komunėn e Gracanicės njė person ka tentuar ta fotografoj fletėvotimin mirėpo komisioneri ia ka marr ID-nė, tė cilėn ia ka dorėzuar policisė.

Nė shkollėn “Knez Llazar” qendrėn e votimit 3409E nė vendvotimin me numėr 2D nė fshatin Dobratin tė Komunės sė Gracanicės njė person i vjetėr dhe i dehur e ka thyer kutinė e votimit dhe mė pas policia e ka arrestuar tė njėjtin. Po nė kėtė qendėr njė person tjetėr ėshtė arrestuar meqė i njėjti nė oborrin e qendrės ka marr informata se pėr kė po votojnė qytetarėt e asaj qendre.

Nė shkollėn “Sfeti Sava” nė qendrėn e votimit 0420D nė vendvotimin 01D nė Gjilan njė person nga komuniteti serb ka asistuar 5 persona.
Nė shkollėn “Motrat Qiriazi” nė Prizren qendra e votimit 2004A nė vendvotimin 03R njė person ėshtė lejuar qė tė votoj edhe pse ka pas gjurmė tė ngjyrės nė gishtrinjė.

Nė Shkollėn Lidhja e Pejės nė Pejė nė qendrėn e votimit 1707C nė vendvotimin 06R komisionerėt kanė vendosur qė tė largojnė nga vendvotimi tė gjithė vėzhguesit ta lėnė vendvotimin.

Nė fshatin Zhabarė komuna e Mitrovicės Shkolla fillore Shaban Idrizi qendra e votimit 1103X policia ka intervenuar me shoqėrim tė njė personi pasi qė i njėjti ka kėrcėnuar njė zyrtare tė KQZ dhe menaxheren e qendrės sė votimit.

Nė shkollėn fillore “Gjin Gazulli” nė qendrėn e votimit 1918E nė vendvotimin 04D nė Prishtinė njė person me inicialet B.S. ėshtė duke qėndruar nė vendvotim pa akreditim.

Nė shkollėn “Selman Riza” nė qendrėn e votimit 0901E nė vendvotimin 14D nė komunėn e Fushė Kosovės nuk janė duke u kontrolluar personat qė po futen pėr votim nėse i kanė gishtrinjėt e spėrkatur.

Nė shkollėn fillore “Asim Vokshi” qendra e votimit 3013A nė komunėn e Malishevės vėrehet prani e militantėve tė PDK dhe NISMA tė cilėt janė duke imponuar votuesit se pėr kė tė votojnė.

Nė shkollėn fillore “Bajram Curri” nė qendrėn e votimit 0903E nė vendvotimin 03D nė Sllatinė tė madhe tė Fushė Kosovės kryesuesi i vendvotimit ka ndihmu njė person qė tė votoj.

Nė shkollėn “Azem Bejta” nė qendrėn e votimit 2105B nė vendvotimin 03R nė Skenderaj njė votues pa mjet identifikues ka votuar edhe pse tė njėjtit i ėshtė ndaluar votimi nga kryesuesja. Ai ka marr fletėvotimin me dhunė dhe e ka kėrcėnuar e fyer kryesuesėn.

Nė Gracanicė nė qendrėn e votimit 3408E nė vendvotimin 01R kemi njė person qė ka votuar jashtė kabinės sė votimit edhe pėr kundėr faktit se ju ka ndaluar komisionerėt. Ata e kanė shkruar nė libėr incidentin dhe e kanė nxjerr jashtė votuesin.

Nė shkollėn fillore “Ilira” nė qendrėn e votimit 2404A nė vendvotimin 02D nė komunėn e Suharekės, komisioneri i Lėvizjes Vetėvendosje ka shpėrnda vizitkarta tė partisė.
***
Thėrrasim qytetarėt dhe subjektet politike tė p ėrmbahen nga festimi nė ambiente tė hapura deri nė shpalljen e rezultateve preliminare.
Kėrkojmė nga trupat menaxhuese zgjedhore dhe vėzhguesit tė garantojnė njė proces tė rregullt tė numėrimit tė rezultateve.
###

Me respekt,
DnV